Bir kitap dünyadan daha geniştir, çünkü maddeye düşünceyi katar…  Victor Hugo

Bu Su- David Foster Wallece

Bir üniversitenin mezuniyet törenin de öğrencilere yaptığı konuşmayı anlatır. Gerçekten de alıp bir solukta okuyabileceğiniz tarzda bir kitaptır. İlk okuduğumda gerçekten beni çok etkilemişti. Bazı sözlerinden sizlere alıntı yapmak istiyorum

 ” Gerçek olan tek şey dünyayı nasıl göreceğinize karar vermeniz. ” 

 ” Ateşli silahlarla intihara teşebbüs eden yetişkinlerin hemen hepsinin kendilerini aynı yerden vurması bir tesadüf değildir. Kafalarından.”

 

AMAÇ – Eliyahu M. Golddrat

 Bir Endüstri Mühendisi ‘nin mutlaka okuduğu kitaplardan biridir diye düşünüyorum. Farklı okullarda ki arkadaşlarımla görüştüğümde hepsinden okuduklarına dait geri dönüş alıyorum. Aslında bu kitabı bu listeye almayacaktım ama ilk defa girenler olabilir diye düşündüm.

 Kitap batışa geçen ve kapanmakta olan bir fabrikayı anlatmaktadır. Sürekli ortaya çıkan darboğazlarla savaşan ve kişisel hayatında da bazı problemler yaşayan büyük bir kaosun ortasında olan Alex adında bir kahramanı anlatmaktadır.

80 / 20 Kuralı – Richard Koch

 Pareto , Sorunların %80′ i sebeplerin %20 ‘sinden kaynaklanır. Bu kitapta ise bu teorinin günlük hayatımızda ki örneklerini anlatmaktadır. Hatta bir kitabın %80 ‘ini anlamak istiyorsan %20 ‘sini okuman yeterlidir diye başlar kitap. 

 Böyle bir sözden sonra kitabın tamamını okuyabilir misiniz, ya da okumamak gerçekten yeterli midir ?

TONGUE FU – SAM HORN

 İletişim bazen bir insanın duygu ve düşünce değişikliğine, davranış biçimlerine direkt olarak etki edebilmektedir. Bu kitapta şimdiye kadar iletişimde yapmış olduğumuz yanlışları örneklerle  anlatmaktadır.  

 Söylediğimiz her bir sözün hatta bazı kelimlerin bile karşımızdaki insanda uyandıracağı hisleri bir de Sam Horn ‘un kalemiyle dinleyin.

Peter Drucker’ın En Önemli Beş Sorusu

 Yönetim biliminde dünyanın en önemli yazarı olan Peter Drucker, gelecekte var olmaya kararlı her kuruluşun ve liderin kendisine yöneltmesi gereken beş yaşamsal soruyu bir kez daha hatırlatıyor.

 Drucker’ın liderlik ile ilgili düşünce sistemi her endüstride ve ortamda fikir geliştirmek, insanları etkilemek ve stratejik planlama için nesiller üstü, işbirlikçi, evrensel bir platform sağlamaktadır. Drucker’ın etkileyici öngörüleri farklı nesiller arasında güçlü bir köprü ve ekibinizi yakınlaştıracak bir diyalog kurulmasını sağlayabilir. 
-Joan Snyder Kuhl-

Verimlilik Savaşları – Hakan Cengiz

 Tek solukla okuduğum kitaplardan biridir. Üniversite de bazen fabrikalara gitmemiz ve iyileştirme yapmamız gereken olaylar oluyordu. Sıklıkla karşılaştığımız durumlar ustaların veya yöneticilerin inovasyon yanlısı olmayıp aldığımız kararlarda bizi desteklememesi. Tabi bunlar en basit örnekler.

 Bu kitapta bir çok benzeri olayları özellikle Türkiye ‘de tekrar yaşayacaksınız. Nasıl bir yöntem izleyebiliriz ? İzlediğimiz bu yöntemleri nasıl uygulayabiliriz ? Bir çok soruya cevap olacağından eminim. 

Geleceği Yönetmek – Ahmet Ş. İzgören

 Zaman zaman herkes geleceğin belirsiz olduğunu düşünebilir. Aslında böyle bir durumda önümüzde sadece iki seçenek vardır; ya bekleyip görürsünüz ya da geleceği şekillendirmek için harekete geçersiniz. Yani, değişime dahil olmadan oluşmasını bekleyip, sonradan geç kalmış bir tepki verirsiniz ya da baştan kontrolü ele alıp değişimi yönlendirirsiniz. İşte, okuyacağınız bu kitap ikinci seçenekle, önceden adım atmakla ilgili. Kurumlarda gelişimin ve değişimin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu gerçeği kabullenmeyenler veya göremeyenler ya kontrolsüz büyüyorlar ya da rekabette geri kalıp küçülüyor ve sonunda da yok oluyorlar. Eğer değişimin ve gelişimin engellenemeyeceğini baştan kabul ederseniz, kurumunuzda yapılacak tüm projelerde, değişimi yönlendirebilme becerilerinin gelişmesine odaklanabilirsiniz.

İş Yaşamında 100 Kanguru

 İş Yaşamında 100 Kanguru, kurum yöneticileri için bir sistem liderliği modelini anlatıyor. Kitabın adı neden İş Yaşamında 100 Kanguru? “Kangroo” Avustralya yerli dilinde “Seni anlamıyorum” anlamına gelmektedir! Kitabın yazarı Ahmet Şerif İzgören, şöyle bir dönüp baktığınızda iş yaşamınızda sürüyle kanguru göreceğimizi, liderlik ve yönetimle ilgili mükemmel uygulamalar sandığımız ve adını yanlış koyduğumuz yüzlerce kanguru olduğunu vurguluyor.

HIZ – JEFF COX

Yalın Düşünce, Altı Sigma ve Kısıtlar Teorisini Birleştirerek Performansı İyileştirmek Dünyanın en çok okunan iş romanı Amaç’ın yaratıcılarından… Yalın Düşünce, Altı Sigma ve Kısıtlar Teorisi tam olarak ne anlama geliyor? Bu teoriler üretim ortamında sık sık yaşanan kaosa nasıl düzen getiriyorlar? Bu ilkelerin gücü somut olarak izlenebilir mi? Gerçek işletmelerden sağlanan sonuçlar ışığında yazılan HIZ, üç ana iyileştirme disiplinini yine bir roman aracılığıyla aktarıyor. Karmaşık üretim sorunlarını basit bir dille masaya yatıran bu roman sayesinde, imalatın temel ilkeleri ve birçok sanayi süreci hakkında yaşamsal öngörüler kazanacaksınız. HIZ, iş literatüründe artık bir klasik olan AMAÇ’I yazan ekip tarafından kaleme alındı. 

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigoriy Petrov

 Bir zamanlar işgal altında olan, yabancı devletlerin kamçıları altında inleyen, çok fazla doğal zengiliği olmayan, adeta bataklık ülkesi olan Finlandiyanın, yarım asır gibi kısa bir zamanda zoru nasıl başardığını, eğitimini modern ve model alınacak bir seviyeye nasıl getirdiğini, gerek askeriyede, gerek devlet dairelerinde işleyiş olarak nasıl iyi bir seviyeye geldiğini okuyoruz. Bunu kendi içlerinden çıkan yada var olan büyük bilim adamları, büyük liderler ile başardıklarını değill, bir halkın büyük uyanışı, dayanışması ve ortak bir değer etrafında buluşabilmesi ile gerçekleştirdiğini görüyoruz.

 

Bunu paylaş: