Veri Analizi MS Excell-İsimlerle Çalışmak

Veri Analizi MS Excell-İsimlerle Çalışmak

Herkese merhabalar. İlk yazımda veri analizinin ne demek olduğundan ve öneminden bahsetmiştim. Artık yavaş yavaş analizlerimize başlıyoruz. İlk yazılarda temel şeyleri anlatacağım için küçük verilerle çalışalım dedim. Daha sonrasında geniş kapsamlı verilerle uğraşacağız. Bu yazımda ise hücrelere, tablolara veya aralıklara isimler vererek onları nasıl kullanabileceğimizi anlatacağım. Keyifli okumalar.

Neden İsimlendirme ?

Herkesin bildiği üzere MS Excell hücrelerden oluşur. Bu hücreler aralıkları, aralıklar ise tabloları oluşturmaktadır. Elinizdeki veriler bir aralıkta veya bir tabloda olabilir. Veriler belirli aralıklarla mı yoksa bir tabloda olup olmadığı belirli işlemlerle gerçekleştirilebilir. Bütün veriler toplanmış ve ham halindeyken arayacağımz aralığı ve/veya tabloyu önce isimlendirirsek o isim başlığı altında o aralığı veya tabloyu çağırabiliriz. Bu da bize karmaşık verilerde analiz ilerdikçe zaman kazandırır ve karmaşıklığı önler.

 Şimdi bir veri grubumuz olsun. Bu veri grubumuza öncelikle isimlendirme yapalım.

Verilerimizi seçtikten sonra isim kutusuna geliyoruz ve o aralığa koymak istediğimiz ismi yazıyoruz.

Şimdi ise asıl işleme geldik. İsimlerini değiştirdiğimiz bu verileri nasıl kullanıcaz. Tablonun altında görmüş olduğunuz Toplama, En büyük ve En küçük yazan hücrelerin sağ taraflarına değerleri aktaracağız. Excell ortamında fonksiyon veya formül yazabilmek için herhangi bir hücrede ” = ” (eşittir) işareti konularak yazılmaya başlanır.Toplama yapmak için yani o aralıktaki verileri toplamak için =TOPLA(Veriler) yazıyoruz. En büyük değeri bulabilmek için =MAK(Veriler) en küçük değeri bulabilmek için de =MİN(Veriler) yazıyoruz.

İsim tanımlamak sadece buradan olmuyo Excell, Formüller sekmesinde Tanımlı Adlar bölümünde Ad Tanımla vardır. Diğer bir isim tanımlamayı buradan yapacağız. Ad Tanımlaya tıkladığımızda karşımıza küçük bir pencere çıkacaktır. Bu pencereye öncelikle verilerimizin yani tanımlayacağımız aralığın ve/veya tablonun hangi isimle çağırmak istediğimizi yazıyoruz. Herhangi bir açıklama eklemek istiyorsak açıklamayı yazıyoruz. Eğer çalışma sayfasında iseniz zaten çalışma sayfasını değiştirmenize gerek yok. Sonra da sıra aralık seçme işlemine gelmektedir.

Excell ortamında aralıkları sabitleme işlemi vardır. Bu işlem aralığın daha doğrusu hücrenin işlevi gibi sabit kalmasını sağlar. Zamanı gelince tekrar değineceğiz zaten. Eğer bu işlemi biliyorsanız kendiniz yazabilirsiniz. Ancak hiç bunlarla uğraşmak istemiyorsanız sağ tarafta bulunun küçük buton ile seçme işlemini yapabilirsiniz.

Aynı şekilde Formüllerde kullanabilmek için de yukarıdaki fotoğraflardaki gibi uygulayabilirsiniz. Şimdi ise isim tanımlama da farklı bir yöntem olan Seçimden Oluştur kısmına geliyoruz. Adı üzerinde herhangi bir seçim yapıyoruz ve o seçimden isimler oluşturuyoruz. Ancak isimleri biz deil excell kendisi oluşturmaktadır. Yine aynı şekilde Tanımlı Adlar bölümünden aralığı seçtikten sonra Seçimden Oluştur diyoruz.

Yukarıda ki görseli inceleyelim şimdi. Burada dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır. Seçiminiz yukarıdaki gibiyse yani Sol sütun seçerseniz İsimleri soldaki veriye göre yani A1:A6 Aralığında seçecektir. Uygulama üzerinden göstermek gerekirse yukarıdaki gibi seçim yaptıktan sonra Ad Yöneticisine girelim.

Gördüğünüz gibi soldaki sütunu referans alarak verileri isimlendirdi. Daha sonrasında herhangi bir işlem uygulamak için ortalama sütununa gidebiliriz. Orada hangi ismi çağırmak istiyorsak =ORTALAMA(Burak)  yaptığımızda Burak isimli öğrencinin ortalamasını verecektir.

Evet yazının sonuna geldik. Bu yazımda sizlere isimlendirmenin nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir