Veri Analizi Ms Excel-Hızlı Filtreleme

Veri Analizi Ms Excel-Hızlı Filtreleme

Herkese merhabalar. Excel Veri Analizi serimizde bu yazımda hızlı analiz ve hızlı analiz araçlarını sizlere tanıtacağım. Önceki yazılarda anlatmış olduğum koşullu biçimlendirme yönteminde yine benzer özellikler vardır. Faydalı olması dileğiyle.

 Hızlı Analiz Nedir ?

Hızlı Analiz, seçilen bir aralık veya tablo hakkında bilgilerin hızlı bir şekilde filtrelenmesine yarayan bir Excel aracıdır. Aşağıdaki örnekte bir ülkenin 4 yıl boyunca üretmiş olduğu ürünlerin ton/miktarları yer almaktadır. Hızlı Analizi kullanarak bunlar hakkında yorumlar yapalım. Hızlı analizi kullanmak için aralığı veya tabloyu seçtikten sonra sağ alt köşede bir icon belirecektir.

Tıkladığımızda açılan ekranda biçimlendirme, grafikler,toplamlar,tablolar, mini grafikler sekmelerini göreceksiniz. Buradan hızlı analiz için kullanmanız gereken herhangi bir seçim türünü kullanabilirsiniz. Örnek olarak aşağıda simge kümesine tıkladığımızda veriler deeğerlerine göre simgelenecektir.

Benzer işlemleri birde tablo için aynı verileri kullanarak yapalım. Aynı adımları takip ediyoruz. Tablomuzu seçiyoruz. Hızlı Analiz butonuna tıklayarak bu sefer Grafik örneğini yapalım.

Grafik görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

Sayısal işlemlerde ise sekmelerden Toplamlar sekmesine geliyoruz. Aşağıdaki görselde yer alan seçeneklerle karşılaşacağız.

1: Her bir sütunun toplamlarını verir

2: Her bir sütunun Ortalamasını verir

3: Her bir sütundaki elemanları sayar

4: Her bir sütunun Toplamdaki % ‘sini verir

5: Kümülatif Toplamı verir

 6.ve sonrası için ise bulduğu değerleri en son sütunun yanına yazar. Ve bu yüzden de sütunlar değil satırların işlemleri yapılmış olur.

Hızlı analiz genel olarak böyleydi. İlk bakışta görmek adına, hangi işlemleri yapabileceğinize karar vermek adına bu aracı kullanabilirsiniz. Veri Analizinde doğru veriyi kısa zamanda inceleyebilmek çok önemlidir. O yüzden bu araç oldukça kullanışlı olacaktır sizler için.

Bir sonraki Veri Analizi yazısında görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir