Matlab Soru Çözümleri 249- Z Testi-3

Matlab Soru Çözümleri 249- Z Testi-3

Herkese merhabalar.Bundan sonraki yazılarda daha çok istatistik alanına yönelicez. İstatistik alanında kullanabileceğiniz ve sıklıkla karşınıza çıkan denklemleri ve verileri ele alarak örnek sorular çözücez. Tabiki bunların yanında istatistiksel fonksiyonları nasıl kullanabilirsiniz onları da görmüş olacaksınız.

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan bazen farkettiğimiz bazen de biz görmesek bile el altında çalışan şeyler verilerdir. Elimizdeki mobil telefon uygulamarından internete, internetten bilgisayarlara her yerlerde veriler yer almış durumda. Sadece verileri kontrol etmek ve verileri analiz etmek için bile saatlerce zaman harcanmakta onlarca yardımcı program kullanılmaktadır.

Elde edilen veriler yardımcı programlara yüklenir ve analiz  edilir. Bu analiz için istatistik denilen kavram öne çıkar. İstatistikte ise bu verilerin amaçlarımız için nasıl kullanmamız gerektiğini anlatan bir sürü yöntemler ve testler bulunmaktadır. Bundan sonraki bölümde istatistiksel analiz kısmında ki yöntemlerin Matlab ortamında nasıl kullanıldığını ve bu yöntemlerin neler olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Z Testi

Alınan verilerin belirli bir anakütleden olup olmadığını araştırmak için kullanılır. Bunun için matlabte ztest fonksiyonunu kullanabiliriz. Şimdiye kadar ztest fonksiyonunu ve giriş argumanlarını tanıtmıştık. Şimdide Output Arguments ‘e bir göz atalım.

h=Hipotez Testi Sonucu

p-value=p değeri

ci=Güven aralığı (Confidence Interval)

zval=Test İstatistiği

 Önceki soruyu tekrar kullanalım.

Aynı veriler kullanılarak Minitab ‘ta Çözümü ;

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir