Matlab Soru Çözümleri 248- Z Testi-2

Matlab Soru Çözümleri 248- Z Testi-2

Herkese merhabalar.Bundan sonraki yazılarda daha çok istatistik alanına yönelicez. İstatistik alanında kullanabileceğiniz ve sıklıkla karşınıza çıkan denklemleri ve verileri ele alarak örnek sorular çözücez. Tabiki bunların yanında istatistiksel fonksiyonları nasıl kullanabilirsiniz onları da görmüş olacaksınız.

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan bazen farkettiğimiz bazen de biz görmesek bile el altında çalışan şeyler verilerdir. Elimizdeki mobil telefon uygulamarından internete, internetten bilgisayarlara her yerlerde veriler yer almış durumda. Sadece verileri kontrol etmek ve verileri analiz etmek için bile saatlerce zaman harcanmakta onlarca yardımcı program kullanılmaktadır.

Elde edilen veriler yardımcı programlara yüklenir ve analiz  edilir. Bu analiz için istatistik denilen kavram öne çıkar. İstatistikte ise bu verilerin amaçlarımız için nasıl kullanmamız gerektiğini anlatan bir sürü yöntemler ve testler bulunmaktadır. Bundan sonraki bölümde istatistiksel analiz kısmında ki yöntemlerin Matlab ortamında nasıl kullanıldığını ve bu yöntemlerin neler olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Z Testi

Alınan verilerin belirli bir anakütleden olup olmadığını araştırmak için kullanılır. Bunun için matlabte ztest fonksiyonunu kullanabiliriz. Önceki soruda bir örnek çözmüştük. Z testi biraz sık kullanıldığından dolayı giriş ve çıkış argümanlarını detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum. Bu yazıda Input Arguments kısmını anlatacağım. Z testinin formülü şu şekildedir.

Argumanlar

ztest(x,m,sigma,Name,Value)

x=Örneklem verileri

m=Hipotez Ortalaması

sigma=Standart Hata (Sapma)

Name=Bu kısım 3’e ayrılır.

  1. Alpha=Önem Düzeyi
  2. Dim = Boyut
  3. Tail = Alternatif hipotezin türü

Value= Yukarıda söylenenlerin değerlerini gösterir.

Şimdi bir örnek yapalım. Önceki soruyu %5 anlamlılık düzeyine göre test edelim.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir