Matlab Soru Çözümleri 247- Z Testi

Matlab Soru Çözümleri 247- Z Testi

Herkese merhabalar.Bundan sonraki yazılarda daha çok istatistik alanına yönelicez. İstatistik alanında kullanabileceğiniz ve sıklıkla karşınıza çıkan denklemleri ve verileri ele alarak örnek sorular çözücez. Tabiki bunların yanında istatistiksel fonksiyonları nasıl kullanabilirsiniz onları da görmüş olacaksınız.

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan bazen farkettiğimiz bazen de biz görmesek bile el altında çalışan şeyler verilerdir. Elimizdeki mobil telefon uygulamarından internete, internetten bilgisayarlara her yerlerde veriler yer almış durumda. Sadece verileri kontrol etmek ve verileri analiz etmek için bile saatlerce zaman harcanmakta onlarca yardımcı program kullanılmaktadır.

Elde edilen veriler yardımcı programlara yüklenir ve analiz  edilir. Bu analiz için istatistik denilen kavram öne çıkar. İstatistikte ise bu verilerin amaçlarımız için nasıl kullanmamız gerektiğini anlatan bir sürü yöntemler ve testler bulunmaktadır. Bundan sonraki bölümde istatistiksel analiz kısmında ki yöntemlerin Matlab ortamında nasıl kullanıldığını ve bu yöntemlerin neler olduğunu anlatmaya çalışacağım.

 Z Testi

Alınan verilerin belirli bir anakütleden olup olmadığını araştırmak için kullanılır. Bunun için matlabte ztest fonksiyonunu kullanabiliriz. Şimdi bir örnek yapalım. Bir üniversitede mezun olan 150 öğrencinin notlarının ; ortalalamasının 50, standart dağılımının ise 30 olan bir dağılımdan gelip gelmediğini araştıralım. Excel ortamında rastgele oluşturulmuş olan verileri alalım.

Hipotezlerimiz;

h0= Anakütle ortalaması 50 ‘dir.

h1=Anakütle ortalaması 50’den farklıdır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir