Matlab Soru Çözümleri 244-Anderson-Darling

Matlab Soru Çözümleri 244-Anderson-Darling

Herkese merhabalar.Bundan sonraki yazılarda daha çok istatistik alanına yönelicez. İstatistik alanında kullanabileceğiniz ve sıklıkla karşınıza çıkan denklemleri ve verileri ele alarak örnek sorular çözücez. Tabiki bunların yanında istatistiksel fonksiyonları nasıl kullanabilirsiniz onları da görmüş olacaksınız.

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan bazen farkettiğimiz bazen de biz görmesek bile el altında çalışan şeyler verilerdir. Elimizdeki mobil telefon uygulamarından internete, internetten bilgisayarlara her yerlerde veriler yer almış durumda. Sadece verileri kontrol etmek ve verileri analiz etmek için bile saatlerce zaman harcanmakta onlarca yardımcı program kullanılmaktadır.

Elde edilen veriler yardımcı programlara yüklenir ve analiz  edilir. Bu analiz için istatistik denilen kavram öne çıkar. İstatistikte ise bu verilerin amaçlarımız için nasıl kullanmamız gerektiğini anlatan bir sürü yöntemler ve testler bulunmaktadır. Bundan sonraki bölümde istatistiksel analiz kısmında ki yöntemlerin Matlab ortamında nasıl kullanıldığını ve bu yöntemlerin neler olduğunu anlatmaya çalışacağım.

 Anderson-Darling

Anderson-Darling testi bir verinin hangi dağılımdan geldiğini belirlemek için kullanılır. Öncelikle hipotez oluşturulur. Oluşturulan bu hipotezler h0 ve h1 hipotezleridir. h0=Belirtilen dağılımdan geldiğini söylemektedir. h1 ise belirtilen dağılımdan gelmediğini söylemektedir. Matlab ‘te ise adtest fonksiyonu sayesinde bu hipotezi araştırabiliriz. Elde ettiğimiz sonuç 0’a eşitse h0 hipotezi kabul edilir. Eğer sonuç 1 ‘e eşitse h0 hipotezi reddedilir.

Bir örnek yapalım. Excel ‘de oluşturulmuş olan sınav notlarının normal dağılımdan gelip gelmediğini kontrol edelim.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir