Matlab Soru Çözümleri 243-Regresyon Analizi-2

Matlab Soru Çözümleri 243-Regresyon Analizi-2

Herkese merhabalar.Bundan sonraki yazılarda daha çok istatistik alanına yönelicez. İstatistik alanında kullanabileceğiniz ve sıklıkla karşınıza çıkan denklemleri ve verileri ele alarak örnek sorular çözücez. Tabiki bunların yanında istatistiksel fonksiyonları nasıl kullanabilirsiniz onları da görmüş olacaksınız.

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan bazen farkettiğimiz bazen de biz görmesek bile el altında çalışan şeyler verilerdir. Elimizdeki mobil telefon uygulamarından internete, internetten bilgisayarlara her yerlerde veriler yer almış durumda. Sadece verileri kontrol etmek ve verileri analiz etmek için bile saatlerce zaman harcanmakta onlarca yardımcı program kullanılmaktadır.

Elde edilen veriler yardımcı programlara yüklenir ve analiz  edilir. Bu analiz için istatistik denilen kavram öne çıkar. İstatistikte ise bu verilerin amaçlarımız için nasıl kullanmamız gerektiğini anlatan bir sürü yöntemler ve testler bulunmaktadır. Bundan sonraki bölümde istatistiksel analiz kısmında ki yöntemlerin Matlab ortamında nasıl kullanıldığını ve bu yöntemlerin neler olduğunu anlatmaya çalışacağım.

  Regresyon Analizi

Kabaca sebep sonuç ilişkisinin sayısal hali diyebiliriz. Örneğin insanların gelirlerine göre yaptıkları harcamaları arasındaki ilişki bir regresyon analizi olarak kullanılabilir. Buradan anlayacağımız 2 veya daha fazla değişkenin arasındaki ilişkiyi kullanarak bu değişkenler ile ilgili tahminler yapabilmek amacıyla regresyon analizi yapılır. Bu analizi yapabilmek için bir matematiksel model gerekir. Bu matematiksel model ise şöyledir ;

Y = a + bX
Y=Sonuç değişkenimizdir.
X=Sebep değişkenidir.
a= Doğrunun Y eksenini kestiği noktanın değeri
b= Doğrunun eğimi
 Önceki yazımda bunları anlatmıştık bu yazıda ise bahsettiğimiz bu doğrunun nasıl oluşturacağımızı anlatıyım. Bunun için plotregression fonksiyonunu kullanacağız. Öncelikle geçen sorunun grafiğini oluşturalım.
Yukarıdaki grafiği inceleyecek olursak hedefler (x) ve çıktılar (y) eksenlerini göreceğiz. Önceki yazıda a değişkeni için şöyle söylemiştik. Y eksenini kestiği doğru. Yani X=0 için Y nin değeri kaç olacaktır. Yukarıdaki grafikte bu pek gözükmüyor ancak grafiği yaklaştırdığımız takdirde bu sonuçları göreceğiz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir