Matlab Soru Çözümleri 105-Talep Tahmin Grafikleri

Matlab Soru Çözümleri 105-Talep Tahmin Grafikleri

Herkese merhabalar. İlk 100 soru boyunca Temel Algoritma Çözümleri, Matris İşlemleri ve bazı fonksiyonların işlevi ile ilgili örnekler çözdük. Bundan sonraki aşamada yani 100.sorudan itibaren grafik çizimleri ve genel grafik fonksiyonlarının kullanışları ile ilgili örnekler yapmaya çalışacağız.

Grafik çözümleri için önceden çözdüğümüz soruların verilerini kullanarak bu verilerin üzerinde oynamalar yapıcaz. Genel olarak istatistiki hesaplamalar ön plana çıkacak tabiki de. Özel fonksiyonlar olarak kullanılan bir çok fonksiyonlar mevcuttur. Bu fonksiyonlar da veri analizinde sıklıkla kullanılan hata grafikleri, histogram, pasta grafiği, pareto grafiği, alan grafikleri, sıcaklık grafikleri …

Bu zamana kadar sürekli grafiklerin özel fonksiyonlarını kullanarak grafikleri çizdirdik. Örnek olarak plot grafiğini ele alalım. Matlab ‘in grafiği çizdirebilmesi için çeşitli özellikler de katabilmekteyiz. Bunlar çizgi özellikleri, veriler, işaretleyiciler, maskeler(marker) vs. bir çok özellikleri görüntülemek için get fonksiyonunu kullanarabiliriz. Bunları görüntüleyebilmek için öncelikle bir değişkene atama yapmamız gerekmektedir.

Kayar Ortalama

Belirli bir yakın döneme ait verilerin dikkate alınması ile aritmetik ortalamayla yapılan talep tahmininde ortaya çıkan ortalamadan pozitif ve negatif yönde oluşan sapmaların birbirlerini yok ederek uzun dönemeait değişimin göz ardı edilmesini önlemesidir. Bu yaklaşımda basit kayar ortalamada belirlenen sayıda döneme ait verilerin aritmetik ortalaması alınır ve talebin bu değere yakın olacağı kabul edilir. (Üretim Planlama Kontrol ve Bütünleştirme-Prof. Dr. Ramazan Yaman-Sf.-34). Bu soruyu grafiksiz olarak çözümünü buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda ise Excell ortamında rastgele satış verileri oluşturduk. Bu satış verilerinden kayar ortalamaya göre bir talep tahmin grafiklerini oluşturacağız.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir