Matlab Soru Çözümleri 106-Talep Tahmin Grafikleri-2

Matlab Soru Çözümleri 105-Talep Tahmin Grafikleri-2

Herkese merhabalar. İlk 100 soru boyunca Temel Algoritma Çözümleri, Matris İşlemleri ve bazı fonksiyonların işlevi ile ilgili örnekler çözdük. Bundan sonraki aşamada yani 100.sorudan itibaren grafik çizimleri ve genel grafik fonksiyonlarının kullanışları ile ilgili örnekler yapmaya çalışacağız.

Grafik çözümleri için önceden çözdüğümüz soruların verilerini kullanarak bu verilerin üzerinde oynamalar yapıcaz. Genel olarak istatistiki hesaplamalar ön plana çıkacak tabiki de. Özel fonksiyonlar olarak kullanılan bir çok fonksiyonlar mevcuttur. Bu fonksiyonlar da veri analizinde sıklıkla kullanılan hata grafikleri, histogram, pasta grafiği, pareto grafiği, alan grafikleri, sıcaklık grafikleri …

Bu zamana kadar sürekli grafiklerin özel fonksiyonlarını kullanarak grafikleri çizdirdik. Örnek olarak plot grafiğini ele alalım. Matlab ‘in grafiği çizdirebilmesi için çeşitli özellikler de katabilmekteyiz. Bunlar çizgi özellikleri, veriler, işaretleyiciler, maskeler(marker) vs. bir çok özellikleri görüntülemek için get fonksiyonunu kullanarabiliriz. Bunları görüntüleyebilmek için öncelikle bir değişkene atama yapmamız gerekmektedir.

Talep Tahminlerinde Üstel Yaklaşım

Talep Tahmininde yaygın olan metotlardan birisi de üstel düzeltme yaklaşımıdır. Tahminyapılmak istenen değer en son talep etkisinde kalmaktadır.(Üretim Planlama Kontrol ve Bütünleştirme-Prof. Dr. Ramazan Yaman-Sf.-40).Talep tahminini üstel yaklaşımla bulan programı yazınız.

Üstel düzeltme yaklaşımıyla talep tahmininin algoritmasını önceki sorularda yapmıştık. Bu sorularda ise grafik tahminleri ve gerçekleşen satış miktarlarını grafiksel ortamda görüntüleyeceğiz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir