Matlab Soru Çözümleri 102-Vize Final Soruları-2

Matlab Soru Çözümleri 102-Vize Final Soruları-2

Herkese merhabalar. İlk 100 soru boyunca Temel Algoritma Çözümleri, Matris İşlemleri ve bazı fonksiyonların işlevi ile ilgili örnekler çözdük. Bundan sonraki aşamada yani 100.sorudan itibaren grafik çizimleri ve genel grafik fonksiyonlarının kullanışları ile ilgili örnekler yapmaya çalışacağız.

Grafik çözümleri için önceden çözdüğümüz soruların verilerini kullanarak bu verilerin üzerinde oynamalar yapıcaz. Genel olarak istatistiki hesaplamalar ön plana çıkacak tabiki de. Özel fonksiyonlar olarak kullanılan bir çok fonksiyonlar mevcuttur. Bu fonksiyonlar da veri analizinde sıklıkla kullanılan hata grafikleri, histogram, pasta grafiği, pareto grafiği, alan grafikleri, sıcaklık grafikleri …

Bu zamana kadar sürekli grafiklerin özel fonksiyonlarını kullanarak grafikleri çizdirdik. Örnek olarak plot grafiğini ele alalım. Matlab ‘in grafiği çizdirebilmesi için çeşitli özellikler de katabilmekteyiz. Bunlar çizgi özellikleri, veriler, işaretleyiciler, maskeler(marker) vs. bir çok özellikleri görüntülemek için get fonksiyonunu kullanarabiliriz. Bunları görüntüleyebilmek için öncelikle bir değişkene atama yapmamız gerekmektedir.

Vize Final Sorusu

En çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Excell ortamında 50 Öğrencinin Vize, Final notları ve Vizenin %40 ‘ı, Finalin %60 ‘ı alınarak hesaplanmış ortalamaları da yazılmıştır. Sütunlar ; Vize, Final, Ortalama şeklinde devam etmektedir. Basit bir grafik oluşturarak gösteriniz. Bir önceki sorunun aksine grafik özelliklerini açarak yazalım. Ek olarak legend fonksiyonunu kullanacağız. Legend fonksiyonu sayesinde hangi çizgilerin hangi verilere ait olduğunu öğrenebileceğiz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir