Excell VBA-Programlamaya Giriş-Karar Yapıları

Programlama yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan bir tanesi de döngüler ve karar yapılarını doğru bir şekilde oluşturmaktır. VBA programlama da bulunan çoğu yapı diğer programlama dilleri tarafından da desteklenmektedir. Bu yapıları kısaca özetlemek gerekirse 6 maddeye ayırabiliriz. Bu maddelerden bu yazımda karar yapılarını anlatacağım.

1.GoTo İfadesi: Belirlenen bir satıra veya ifadeye atlamak için kullanılır.

2.If-Then yapısı: Belirlenen koşul sağlanırsa verilen eylemi gerçekleştirir.

3.Select-Case Yapısı: Bir değer sağlanması halinde birçok seçeneklerlerden bazılarını gerçekleştirir.

4.For-Next Döngüsü: Belirlenen ifadeler serisini belirlenen sayıda tekrar etmektedir.

5.Do While Döngüsü: Belirlenen koşul sağlandığı sürece verilen eylem gerçekleştirilmektedir.

6.Do-Until Döngüsü: Belirlenen koşul sağlanana kadar verilen eylem gerçekleştirilmektedir.

GoTo İfadesi

Program akışını değiştirmenin en basit yoludur ve program kontrolünü bir etiketle yeni bir ifadeye göndermektir. Etiket iki nokta üst üste (:) işaretiyle biten bir metin olmalıdır. Diğer programlama dillerinde pek fazla kullanılmasa da VBA programcılığında ve hata ayıklama da çok rastlayacağımız ifadelerden bir tanesi. Bir örnek yapalım, önceden girilmiş bir sayıyı tahmin etmeye çalışan bir program yazalım.

Örnekte de görüldüğü gibi eğer sayı doğru tahmin edilirse “dogru” bölümüne atlıyor. Eğer yanlışsa Exit Sub ile prosedürden çıkıyor.

Karar Yapıları

Karar verme, programlamanın en önemli alanlarından biri olup değişik olay, veri ve koşullarda değişik davranış biçimlerini ortaya koymaktadır.

1.If Then Yapısı

Koşula bağlı olarak bir veya daha fazla eylemi gerçekleştirilmek isteniyorsa bu yapı kullanılır. Mesela A1 hücresi ile A2 hücresini karşılaştıralım. Eğer iki hücre birbirinine göre durumlarını mesaj kutusuyla gösterelim. Aşağıdaki kodları yazdıktan sonra geliştirici sekmesinden makroyu çalıştıralım.

2.If Then ElseIf Yapısı

Anlam olarak aslında şu şekildedir. Belirlenen bir kararın diğer seçeneği olarak kullanırız. Mesela bir satış yapalım. Bu satışta 1500 TL’ ye kadar olan alışverişlerde %5, 1500-2500 TL arasında olanlara %10, 2500 ile 3000 TL arasına %25 3000 TL ve daha fazla alışverişlere %40 indirim yapalım.

 

3.Select-Case Yapısı

Bir veya daha fazla karar yapısının bulunduğu durumlarda kullanılır. Diğer programlama dillerinde switch case ifadesine benzerdir. Önceki sorunun aynısını select-case yapısıyla yapalım.

Karar yapılarının kullanımı bu şekildedir. Bir sonraki yazımda döngüleri anlatmaya çalışacağım. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın. Önceki konu başlıklarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Alan Nesneleri ve Kullanımı

Excell VBA-Operatörler

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir