Excell VBA-Operatörler

Operatörler programlardaki iki sayı veya sayısal ifade arasında matematiksel işlemleri, karşılaştırma işlemlerini veya mantıksal işlemleri gerçekleştirirler. Toplama, çıkarma en basit örnekleridir.

  

Birleştirme Operatörü (&): İki sayıyı ve metini metin gibi algılayarak birleştirir sonuç her zaman metin veri tipinde olmaktadır.

And Operatörü: İki değer veya ifadenin doğru olmasına bağlı olarak çalışır.  Aşağıdaki örnekte parantez içinde ki değer False çıkacağından True and False ‘ın değeri False’tır.

Not Operatörü: Gerçek sonuçların tam tersini verir. Eğer sonuç True ise False, False ise True sonucunu alırsınız.

Or Operatörü: Veya anlamına geldiği için False Çıkması için her iki değerin de False olması gerekmektedir. Aksi takdirde bütün sonuçlar True olacaktır.

Xor Operatörü: Bu operatöre göre iki değer aynı anda False veya True olamaz. Eğer olurlarsa False sonucunu verir.  Bunun haricinde ki biri True biri False kombinasyonlarında sonucumuz True çıkacaktır.

Is Operatörü: Is operatörü iki nesne kaynak değerinin aynı olup olmadığını karşılaştırır. Aşağıdaki temel prosedür kodunu denediğimiz zaman sonuç false olacaktır. Bunun nedeni, Sayfa1 çalışma sayfası ile Sayfa2 çalışma sayfasının farklı isimlere sahip olmasıdır.

Like Operatörü: İki metin ifadesini yapılarının eşleşip eşleşmediğini ve yapılarındaki benzerlikleri belirlemek için karşılaştırır. Metin ifadeleri büyük harfle yazılmış olabilir, küçük harfle de yazılmış olabilir.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Excell VBA-Operatörler”