Excell VBA-Alan Nesneleri ve Kullanımı

Ms Excell ne kadar da görsel olarak düşünürsek düşünelim aslında tam anlamıyla hücrelerin taşıdığı alan nesneleri üzerine kuruludur. Yaptığımız herhangi bir işlem bir hücreye değer girme vb. diğer işlemlerin hepsi aslında arka planda alan nesneleri üzerinde tutulmaktadır. VBA’ yı kullandığımızda bunları gayet iyi anlayacaksınız.  Bu alan nesneleri range, cells, offset, columns, value, font, text, count, interior, formula, address, select, activate, clear, clearformats nesneleridir

Range Nesneleri

Range nesnesi çalışma sayfası nesnelerinden olan alanları temsil etmektedir.Bu alan nesnesi  sayesinde birçok işi kolaylıkla yapabiliriz. Tek bir hücre de bir tabloda seçilebilir. Yani programlama da bizim range nesnemiz şu işlemi yapmaktadır. Yapılacak işlem mesela 2 hücrenin toplamı olsun bu işlemde seçilecek hücreleri range nesnesi ile tanımlıyoruz. Seçilecek hücreler veya tablo çift tırnak içerisinde gösterilir. Eğer daha önceden hücreyi veya tabloya ad tanımladıysanız çift tırnak içinde tanımlanan adı girmelisiniz.

Cells Özelliği

VBA’nın range nesnesinden başka belirli hücre veya hücre grubu bu özellik ile de referans verilebilir. Cells özelliğinin range özelliğinden en iyi tarafı döngüler kullanarak yapılacak olan işlemlerde verimli olmasıdır. Cells özelliği satır ve sütun sayısı olmak üzere iki parametre almaktadır.

Offset Özelliği

Hücrelere ya da alanlara referans vermek için kullanılabilecek diğer bir kullanışlı yöntemdir. Range ile referans verdiğimiz nesneye belirli satır ve sütun sayısı kadar uzaklıkta olan nesneyi referans vermekteyiz.  Bu yüzden de offset özelliğine “-” değerde verebiliriz.

Columns

Bir veya daha fazla sütunun hepsine referans verilmek isteniyorsa bu özelliğimizi kullanıyoruz.

Rows

Columns özelliğinden tek farkı adından da anlaşılacağı gibi satırları referans vermekteyiz.

Value

Value özelliği range nesnesinin belirli bir hücrede bulunan değerini temsil eder. Herhangi bir hücreye değer atama veya hücrelerden değer okuma işlemini yapabiliriz. Ayrıca hem sayısal hemde sözel ifadeler verebiliriz.

Font(Yazı Tipi) 

Bu özelliğimizle yazımızın kalınlığını rengini ve diğer özelliklerini düzenleyebiliriz. Aşağıda ki örnekte de gördüğümüz gibi birden fazla ulaşılabilir özelliği vardır.  Size boyutu, name yazı tipini, colorindex rengini.

Text Özelliği

Bir hücredeki değeri metin olarak döndürmektedir. Value değeriyle aynıdır. Text özelliği yerine value değeri de kullanılabilir.

Count Özelliği

Belirlediğiniz alandaki hücreleri saymaktadır.

Interior Özelliği

Range özelliği ile seçilen hücrelerin dolgu rengini değiştirebiliriz. Her rengin bir index’i vardır ve bu indeksi kullanarak tercihinize göre seçim yapabilirsiniz. 1=siyah, 2=beyaz, 3=kırmızı vb.

Formula Özelliği

Hücrelerdeki yazdığınız formuller gibi range nesnesinden sonra aynı formulleri aynı şekilde yazabilirsiniz.

Adress Özelliği

Belirlenen bir alandaki hücrelerin adresini mutlak gösterim sistemi ile yani satır numarası ve sütun harfinden önce gelen dolar işaretleri ile göstermek için kullanılır. Sadece gösterim amaçlı kullanılabilir bu yüzden değerler değiştirilememektedir.

Select Metodu

Belirli bir hücre veya aralığı seçmek için kullanılır.

Activate Metodu

Belirli bir hücre ve ya çalışma sayfasını aktif hale getirmek ya da select metodunda olduğu gibi seçmek için kullanılır.

Clear ve Clearformats Metodları

Belirlenen bir hücre veya alanı temizlemek için clear, yapılan biçimlendirmeyi temizlemek için clearformats metodu kullanılır.

Bir önceki excell yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca excell örnek sorularına ve excell örneklerine Buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir