Excell-Makroya Giriş

Her şeyden önce Excel Nedir?

Oldukça gelişmiş bir hesap tablosu olan Excel Programı 1.048.576 satır, 16.384 sütundan oluşmaktadır, toplamda hücre sayısı  17.179.869.184 ’tür

Adeta canlı bir matematik defteri gibidir. Hücrelerinde eşittir işareti konulduğunda, işlem emri bekler. Eğer,= işaretinden sonra Excel’in tanımlanmış olan fonksiyonlarından birini kullanırsanız size istediğiniz sonucu verecektir. Başlangıçta gelişmiş bir hesap makinesi gibi görünsede, fonksiyonlar, metotlar, prosedürler ve makrolar hakkında araştırıp kullandıkça aslında ne kadar da üstün özelliklere sahip bir proram olduğunu hissedeceksiniz.

Peki makro nedir ?

Makro Excel Programı için geliştirilmiş bir dil olan Visual Basic for Applications programlama dilini kullanarak, Excel üzerindeki işlemleri otomatik yapma yeteneğidir. Kısaca VBA  olarakta kullanılabilir.

VBA ile bir programlama dilinin en önemli farkı VBA  ile bir exe program hazırlanamaz. VBA For Excel, sadece Excel programının olduğu bilgisayarda ve Excel Programına bağımlı olarak çalışır.

Buraları anladık diyeceksiniz ki biz bu makroları nereye yazacağız ne yapmamız gerekiyor.

Makrol, Excel Tablosu üzerinde göremezsiniz.Makro Kodları, Excel programının arka planında tutulan Visual Basic Editor pencerisinde yazılır

Öncelikle Makro yazabilmek için yani Visual Basic Editor pencerisini açmak için Alt + F11  tuşlarına basıyoruz ve karşımıza böyle bir görüntü geliyor.

1

İşlem yapacapımız sayfanın üstüne tıklayarak veya yeni bir modüle oluşturarak kodlarımızı yazacağımız ekranı karşımıza getirmiş olacağız.

2

Yazdığımız Makroları yönetebilmek, onları çalıştırabilmek için excel üzerinde ayrı bir sekme açmamız gerekmektedir. Bu sekme siz aktif etmediğiniz müddetçe karşınıza çıkmayabilir.Bu sekmenin adı Geliştirici ‘ dir.

3

Bu sekmeyi aktif edebilmemiz için öncelikle Dosya ‘ya tıklıyoruz.Ve karşımıza şöyle bir pencere açılıyor.Açılan pencereden Seçenekler ‘e tıklıyoruz.

4

5

Şeridi özelleştir kategorisine tıklayıp Geliştirici sekmesinin yanındaki kutucuğa tıklamamız yeterli olmaktadır.

İlk yazıda Mümkün olduğunca her şeyi açıklamak istedim.İnşallah size bir faydası olmuştur.Her türlü eleştiriye açığım.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir