DevExpress Araçları-TextEdit

DevExpress Araçları-TextEdit

Herkese merhabalar. DevExpress Form ‘larını genel anlamda bitirdik. Bundan sonra ise Common Controls başlığı altında yer alan araçları inceleyeceğiz. Bu araçların çoğunun sonunda ise Edit yer almakta.  Bu yazımda TextEdit ‘i inceleyeceğiz.

TextEdit

Aslında normal TextBox ‘tan çok bir farkı yok çünkü aynı amaca sahipler. Ancak devexpress ‘in sağladığı kenarlık ve SuperTip olayı ile biraz daha çekici hal alıyorlar. Kenarlık türlerini göstermek amacıyla şöyle bir şey yapabiliriz.

Edit araçlarını bir güzel özelliği de tasarım yapılırken birbirleri arasında kolaylıkla geçiş sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir davranış biçiminde TextEdit ‘in görünümünde değişiklik meydana getirmek isterseniz Properties kısmından Appearances bölümünde değişiklik yapabilirsiniz.

TextEdit ‘in varsayılan temasını değiştirmek için de Options bölümünde yer alan LookAndFeel bölümünden değişim yapabiliriz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken küçük bir şey var. .UseDefaultLookAndFell seçeneğini False yapmalısınız. Aksi takdirde Default olarak atanmış olan görünümler aktif olacaktır.

TextEdit ‘in bir Properties ‘i de Maske eklemektir. Devexpress MaskedTextBox gibi ayrı bir araç eklemek yerine TextEdit üzerinden bu hizmeti sunmuştur. Changed Mask seçeneğini seçtiğimizde aşağıdaki gibi bir pencereyle karşılaşmış olacağız.

TextEdit ‘i genel anlamda anlatmaya çalıştım. Kod kısmına bakacak olursakta genel olarak çoğu özellikler  TextBox ile aynıdır. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir