DevExpress Araçları- Tabbed UI Application

DevExpress Araçları- Tabbed UI Application

Herkese merhabalar. DevExpress yazılarında şimdide Tabbed UI Application (Sekmeli Arayüz Uygulaması) ‘nı anlatmaya çalışacağım. Faydalı olması dileğiyle.

Tabbed UI

Aynı ve/veya benzer işlevlerin tek bir formda gösterilmesi amacıyla, işlevleri bölümlere ayırmamızı sağlar. Bir örnek verecek olursak Personel İşlemlerini bir formda yapmak istiyoruz. Aynı zamanda personellerin kayıt ekleme, silme ve güncelleme işlemlerini bu formun sekmeler halinde bölebiliriz. Devexpress Template Gallery ‘den yeni bir proje başlattığımız zaman karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Formun üst Control kısmında yer alan ve Add yazan kısımlara çeşitli araçları ekleyebiliyoruz. Bir önceki yazımda yani Ribbon Form ‘da bunlardan bahsetmiştim. Yeni bir sekme eklemek için  sekmedeki “+” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Herhangi bir sayfanın özelliklerine bakalım şimdide;

Yukarıdaki özellikler penceresinde sayfanın başlığını, resmini, supertip, visible … gibi özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

Sekmeli düzen için ilerleyen yazılarda TabPAne, XtraTabControl gibi araçlarda detaylı olarak anlatacağım. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir