DevExpress Araçları-Ribbon Form

DevExpress Araçları-Ribbon Form

Herkese merhabalar. Bilgisayarımızdaki bir çok yardımcı programlarda karşılaştığımız ancak pek dikkat etmediğimiz bir tasarım olan Ribbon Form tarzını bu yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım. Faydalı olması dileğiyle.

Ribbon Form

Oluşturduğunuz boş bir form da yukarıda açılan sekmelerden Convert to Ribbon form seçeneğini işaretlemeniz halinde veya ilk form oluşturma ekranında Ribbon Form ‘u seçmeniz halinde formunuz Ribbon görümüne geçecektir.

Ribbon Form ‘u seçiyoruz ve Formumuz aşağıdaki gibi boş bir Ribbon Form ‘a dönüşecektir. Ve fotoğrafın üzerinde numaralandırdığım yerlerde neler yapabileceğiniz gösteriyim.

Görsellerden de anlayacağınız üzere, sayfalar ve bu sayfaların içerisinde gruplar yer almaktadır. Grupların içerisinde de 4 ile gösterilen yerlerden araçlar ekleyebilirsiniz. 6 ve 7 ile gösterilen yerlere ise Menü, mesaj, checkbox gibi öğeleri ekleyebilirsiniz.

1 ile gösterilen yerlere fazladan sayfa ekleme işlemleri yapılır. 2 ile gösterilen yerde yani seçili sayfanın hemen yanındaki ok ile sayfanın ismini görselini değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki görselde yer alan bir pencere çıkacaktır karşınıza.

9 numaralı gösterilen yere Office programlarında olduğu gibi bir görünüm katabilirsiniz. Burada 2 seçeneğiniz yer alacaktır. İlki açılır pencere gibi olan diğeri ise Office 2013 ve üstü için kullanılan pencerelerdir. Şimdi bir uygulamasını yapalım ;

Add Command seçeneğiyle bir button ekleyebilirsiniz. Add Tab ile ek bir sekme ekleyebilirsiniz. Sağ tarafta yer alan ve “Drop controls here” yazan yere ise istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Şimdi bunu çalıştıralım ve nasıl bir görüntü elde edeceğimizi görelim.

Şimdi formun görünüm şeklini değiştirelim. Bunun için defaultLookAndFeel aracını kullanacağız. Kullandığımız bu aracın içerisinde yer alan çeşitli görünümlerden birini seçerek formun görümünü değiştirebilirsiniz.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir