DevExpress Araçları-Ribbon Form 2

DevExpress Araçları-Ribbon Form 2

Herkese merhabalar. Son olarak Ribbon Form ‘lara geçiş yapmıştık. Şimdide Ribbon Form üzerinde yapılan düzenlemelerin nasıl görüneceğini hep beraber göreceğiz. Faydalı olması dileğiyle.

 Buton Ekleme

Bir önceki yazıda nasıl buton ekleneceğini sizlere göstermiştim. Ribbon formda sayfalar ve bu sayfaların içerisinde de gruplar vardı. Grupların içerisinde de çeşitli araçlar yer almaktaydı. Öncelikle bu araçların neler olduğuna bir bakalım.

Buton, checkbox, menü, resim galerisi, editör yani düzenleme araçlarını bu yerlere ekleyebilirsiniz. Biz öncelikle butondan başlayalım. Ama ondan öncede bir grubun ismini ve özelliklerini nasıl değiştireceğimize bir göz atalım. Grubu seçtiğimiz anda sağ üst köşede küçük bir sekme butonu çıkacaktır. Oraya tıkladığımız genel özelliklerini görebiliriz.

Grup isimlerini buradan değiştirebiliriz. Metin Kırpmasına izin ver ve buton başlıklarını göster gibi seçenekler mevcuttur. Konumuza dönecek olursak gördüğünüz gibi butonlarımızı ekledik. Bazı butonları büyük bazılarını küçük yani tasarım için çeşitli boyutlandırmalar yapmak isteyebiliriz. Bunun için de butonların özelliklerinden bunları seçmemiz ve eğer resim ekleyecekseniz resimleri eklemeniz gerekecektir. Ayrıca gruplarda eğer butonların boyutlarını değiştirirseniz otomatik olarak sıralama ve görseli de kendi değiştirecektir. Mesela ilk butona bir isim verip bunun resmini değiştirelim. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Karşımıza şöyle bir pencere çıkacaktır. VS Image Pıcker sekmesinden kendiniz görsel ekleyebilirsiniz. Ancak DevExpress ‘in kendi içerisinde yer alan görsellerde vardır. Rastgele bir seçim yapalım şimdilik.

Butonun boyutunu değiştirmek için Ribbon Style seçeneğinden tercihlerinize göre seçim yapabilirsiniz. Şimdilik Large ‘ı kullanalım. Aşağıdaki gibi bir görünüm elde edeceğiz. Gördüğünüz gibi dizilimleri otomatik olarak gerçekleştirdi. Butonların isimlerini değiştirdiğinizde altlarında çıkan başlıklarda değişecektir.

SuperTip konusuna gelecek olursak. Tip ingilizce de tavsiye, öneri, püf nokta anlamlarında kullanılmaktadır. Butonun üzerine gelindiği zaman kullanıcıya bilgilendirme veya açıklama sunmak amacıyla SuperTip kullanabilirsiniz. Şimdi bir örnek yapalım. Aşağıdaki görsel bu kullanım için açıklayacı olacağını düşünüyorum. Takıldığınız yerde tekrar geri dönüş sağlayabilirsiniz. Ayrıca Allow HTML Text bölümünden html dosyası yükleyerek kendi tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Hiç denemediğim için onu bilmiyorum.

Şimdide diğer öğeleri ve menü eklemeyi göstermek istiyorum. Checkbok ve Switch araçlarını direkt ekleyebilir ve buton da gösterdiğim şekilde ayarlamalarını yapabilirsiniz. Hemen hemen benzer özelliklere sahipler zaten. Menü eklediğimizde menünün altında da çeşitli ekleme yerleri çıkacaktır. Bu ekleme yerlerine de aşağıda çıkan araçları ekleyebilirsiniz.

Ribbon Form ‘un genel özelliklerini olabildiğince anlatmaya çalıştım. Bundan sonrası sizin tasarım zevklerinize bağlı. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

 

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir