DevExpress Araçları-GridControl

DevExpress Araçları-GridControl

Herkese merhabalar DevExpress yazı serisinde yavaş yavaş Veri Gösterimlerine girdik. Verilere genel olarak bakış için en çok tercih edilen araç olan GridControl aracını sizlere tanıtmaya çalışacağım. Faydalı olması dileğiyle.

GridControl

Daha öncesinde DataGridView olarak bildiğimiz aracın DevExpress halidir. Ancak daha gelişmiş işlevlere ve görsellik açısından yine bir çok alternatife sahiptir. Her ne kadar GridControl oluştursak da görünümünü sonrasından değiştirebiliriz. Nedir bu görünümler. CardView, BandedGridView, LayoutView, WinExplorerView ve TileView. Temelde oluşturulan bir görünüm ile bu görünümler arasında geçiş yapılabilir veya yenisi oluşturulabilir. Bir form oluşturalım bir buton ve bir panel ataması yapalım.

En basit haliyle bir GridControl ‘e veri göndermek için ;

 Çalıştıralım ve butona basalım.

En temel haliyle ve verileri düzenlemeden gelen ekran yukarıdaki gibi olacaktır. Bunun dışında satır yükseklikleri, istenilen veriler, gridView teması, scrollbar  vs… gibi diğer her şeyi Properties ‘ten veya RunDesigner ‘dan yapmalıyız. Bu yazıda Bu konuların detaylarına girmeden sadece tema değişikliğini göstereceğim. Run Designer ‘a girdiğimizde bir ekran karşımıza gelecek var olan temayı değiştirmek için View Repository bölümüne geliyoruz.

gridView1 default olarak eklenmiş halde olacaktır zaten. Sonrasında PaintStyleName seçeneğini bulup istediğimiz görünümü seçiyoruz. Görünüm Default ‘tan çıktıktan sonra yani bir görünüm seçtiğinizde Appearance bölümüne Style Schemes adlı bir sekme açılacaktır. Buradan örnek verilerle seçiminizi yapabilirsiniz.

Bir seçim yapalım ve çalıştıralım nasıl bir görünüm olduğuna bakalım.

Aşağıdaki videodan da takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir