DevExpress Araçları-DevExpress ‘e Giriş ve Form Oluşturma

DevExpress Araçları-DevExpress ‘e Giriş ve Form Oluşturma

Herkese merhabalar. Bir tasarım aracı olarak çeşitli platformlarda kullanılan DevExpress araçlarını nasıl kullanabileceğinizi bu yazı setlerinde şu konular yer alacaktır ; Nasıl bir Devexpress formu oluşturacağınızdan, araçların çeşitli ayarlarını kullanmaya kadar sade ve şık bir form tasarımı, SpreadSheet aktarımı, grafik, göstergeler ve daha niceleri bu yazı setinde yer alacaktır.

DevExpress Nedir ?

Kullanıcı arayüzleri, raporlama ve gösterge panelleri, ofis dosyaları API ‘si ve diğer araçlarla .Net için geliştirilmiş bir Component ‘tir. Sadece görsellikle sınırlı kalmayıp veri analiz konularında da kolaylık sağlamaktadır. İlk formu oluşturduğunuz andan itibaren değişimi sizlerde fark edeceksiniz. Genel olarak konu başlıkları şu şekilde ilerleyecektir ;

  • Form türleri ve Tanıtımları
  • Form araçları ve Form araçlarının kullanımları
  • Spreadsheet ve Spreadsheet Örnekleri
  • Tileview ve Tileview Örnekleri
  • Göstergeler (Gauges)
  • Grafikler
  • Gridview ‘in Çeşitli Gösterimleri

İlk olarak bir devexpress formunun nasıl oluşturulacağını gösterelim. Öncelikle Visual Studio’yu çalıştırıp yeni bir proje oluşturma ekranına geliyoruz.

Yukarıda ki ekran karşımıza çıkacaktır. Bu ekranda hangi platformda uygulama geliştirmek istediğinizi seçtikten sonra sol tarafta yer alan hazır form çeşitlerini uygulayabilirsiniz.Winform üzerinde işlem yapacağımız için winform sekmesinden sade bir tasarımı seçebiliriz şimdilik sonraki yazılarda diğerlerini de mümkün olduğunca açıklamaya çalışacağım zaten.

Formu açtıktan sonra yukarıdaki gibi formun sol üst tarafında hızlı düzenlemeler yapabileceğiniz sekmeler yer almaktadır. Buradaki sekmelerden form geçişlerinde kolaylık sağlanabilir.Hazır tasarımlardan faydalanılabilir, Ribbon veya Tabbed (Sekmeli) form tarzına geçiş yapabilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir