DevExpress Araçları – Buton Çeşitleri

DevExpress Araçları – Buton Çeşitleri

Herkese merhabalar. Devexpress Araçları başlığı altında yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımda sizlere DevExpress araçlarında yer alan buton çeşitlerinden bahsedeceğim. Faydalı olması dileğiyle.

DevExpress araçlarında 4 farklı buton yer almaktadır. ButtonEdit, SimpleButton, CheckButton, DropDownButton. Hepsinin kullanım amaçları ve yerleri farklıdır. Bu sebeple kısa kısa ne amaçlarla kullanıldıklarından bahsedelim.

Button Edit

Bir Textbox ile beraber yer almaktadır. Burada testteki değerli okutabilirsiniz ya da Text ‘i gizleyerek sadece buton olarak da kullanabilirsiniz.

Simple Button

Normal bir buton işlevi görür. Kenar özellikleri bakımından ve görünüş açısından değiştirilebilir. Aşağıda bu butonların çeşitlerini görebilirsiniz. Sağ sütunda yer alan butonların temalarını LookAndFeel ‘den değiştirebilirsiniz.

CheckButton

Herhangi bir Checkbox seçildiği takdirde tik işareti ile bulunduğu yeri doldurmaktadır. Hemen hemen benzer özellikleri var aslında CheckButton seçildiği takdirde görünüm değişikliği meydana gelmektedir. Aşağıdaki gibi görebilirsiniz bu değişikliği.

DropDownButton

Açılır butonlar menüsü diyebiliriz aslında tanım olarak. Seçilen herhangi bir şeyde davranış biçimleri olabilir ya da direkt menü olarak da kullanılabilir, butonu devre dışı da bırakabilirsiniz. Tercihi size kalmış. Bir popup menü ekledikten sonra DropDownControl kısmına bu menüyü atarsak menüleri eklemiş olursunuz.

 

 

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir