Üçgen Oluşturma Kuralı C#(11)

 Üçgen Oluşturma Kuralı C#(11)

Programlamaya giriş derslerinde veya programlama derslerinde çözülen örneklerden biride girilen değerlerle üçgen oluşup oluşmadığıdır. Bu yazımda bu örneği ele alarak form üzerinde bir uygulama yapacağız.

Algoritma ?

Üçgen oluşturma kuralı şudur. Bir kenar diğer 2 kenarın toplamından küçük farkından büyük olmalıdır. İşlemlerin uzamaması için biz bu soru da sadece 2 kenarın toplamından küçük olup olmamasını araştıracağız. Bunun için kullanıcıdan değil rastgele sayılar üreteceğiz. Daha sonra ürettiğimiz sayıları değişkenlere atayacağız. Değişkenleri birbiri ile kontrol ettirmemiz gerekecek. Her bir değeri ana kuralımız ile bağdaştırmamız lazım. Yani sayi1 ve sayi2 nin toplamı sayi3 ‘ten büyük olacak. sayi2 ve sayi3 ‘ün toplamı da sayi1 ‘den büyük olacak. Bunu ise karar yapısı olan if else ile yapacağız. 3 sayıda şartı sağladığı takdirde sıra üçgen türlerini kontrol etmeye geliyor. Üçgen türlerini de aynı mantıkla birbiri ardınca karşılaştıracağız.

İf-else yapısı neticesinde eğer bütün koşulları sağlıyorsa üçgen türünü ve üçgen oluşturup oluşturmadığını kontrol ettireceğiz. Şimdi de kodları inceleyelim.

Şimdi de arayüze bakalım.

Programımız başarılı bir şekilde çalıştı bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir