TextBox Kullanımı-C#(2/100)

Form uygulamalarında sıklıkla karşılaşacağınız araçlardan bir tanesi textbox ‘tır. Adından da anlaşılacağı gibi text halinde veri almak veya yazdırmak için kullanılır. Bu yazımda Textbox Kullanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

C# form uygulamalarında Textbox,kullanıcıdan veri almamızı ya da sisteme dışarıdan değer girmemizi sağlayan kontroldür. Textbox girilen verileri default olarak String türünde tutmaktadır. Herhangi bir sayı girdiğinizde kod bölümünden Convert yapmayı unutmamalısınız. Eğer sayı girerseniz ve sayısal veri tiplerinden birine Convert yapmazsanız. Sayınız text olarak kaydedilir yani metin olarak. Bu yüzden sayısal işlemlerden herhangi birini yapamazsınız. Basit bir arayüz tasarlayalım 1 Textbox ve 3 Button dan oluşsun.

“Metni Yazdır” Buttonu en aşağıdaki Label ‘a girilen metnimizi yazdıracaktır. “MessageBox’a Gönder” Buttonu ise ekrana metni mesaj olarak gönderecektir. “TextBox’ı Temizle” buttonu ise ileri ki uygulamalarınızda verilerin hızlı girişinde kolaylık sağlamak amacıyla TextBox ‘ı temizlemek için kullanılır. Bu uygulamamızın kodları aşağıdaki gibidir.

Bir textbox ‘ın kullanımı bu kadardı. Her türlü görüş ve önerileriniz için yorum yapabilirsiniz. Daha fazla projeler için ve eğitimler için http://industryolog.com adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 yorum “TextBox Kullanımı-C#(2/100)”