Girilen Sayıyı Okuma Switch-Case C#(6)

Girilen Sayıyı Okuma 

Dışarıdan girilen herhangi bir sayının okunuşunu veren bir program yazacağız. Bu programı yazarken Switch-Case karar yapısını kullanacağız.

Algoritma ?

Böyle bir programı yaparken nasıl bir algoritma izlemeliyiz öncelikle ondan bahsedeyim. 1 ve 2 basamaklı sayıların okunuşlarını yapacağımız için birler basamağı için ve onlar basamağı için okuyacağımız değerler olması gerekmektedir. Birler ve onlar basamağındaki değerleri bulabilmemiz için de sayının 10 ‘a göre bölümünü bulursak sonucu da elde ederiz. Öncelikle sayı 10 dan büyük olursa modunu almamız gerekecek ve birler basamağını bulacağız.

Bulduğumuz birler basamağındaki değeri sayıdan çıkartacak olursak Onlar basamağını da bulmuş oluruz. Daha sonra onlar ve birler basamağındaki değere göre case yapısı oluşturursak istediğimiz sonucu elde ederiz. En sonda ise 10 dan küçük olursa okunuşları için yapacağız.

Programlamaya giriş derslerinde genelde en çok verilen ödevlerden bir tanesidir. İnşallah faydalı olur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir