Button ve MessageBox Kullanımı-C#(1)

Button ve MessageBox form uygulamalarında sıklıkla karşımıza çıkan araçlardır. Button üzerine tıklandığında gerekli eylemleri gösterir. MessageBox ise bildirimler verir. Bu yazımda ise bu iki nesnenin kullanımı anlatmaya çalışacağım.

C# form uygulamalarında MessageBox yani mesaj penceresi, kullanıcı çeşitli işlemler yaparken bazı önemli durumlar meydana geldiğinde uyarı, bilgilendirme ve hata mesajları göstermek için açılan yardımcı pencerelerdir. Bu pencerelerde kullanıcıya sorular sorabilir veya kullanıcıya yön gösterebilirsiniz.

Üzerine tıklandığında kendisine verilen görevi yani kod penceresindeki görevleri yapan nesne ise Button ‘dur. Form uygulamasında button üzerine çift tıklayarak uygulamasını istediğimiz görevleri yazabilirsiniz.

İlk programımızdaki arayüz yukarıdaki gibi olacaktır. 4 farklı button bulunmaktadır. Bu buttonlar ile MessageBox üzerinden farklı bildirim mesajları vereceğiz.

Uygulamayı başlatacak olursak MessageBox-4 buttonuna tıkladığımızda ekrandaki gibi evet hayır iptal sorusu karşımıza çıkacaktır. Herhangi bir buttona tıkladığımızda ise hangi buttona tıkladığımız Textbox’a yazılacaktır.

C# projeleri yazı dizimizin ilk yazısını geride bıraktık. Projeler sürekli olarak devam edecektir. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir