Asal Sayı ve Eşitlik Bulma C#(9/100)

Asal Sayı ve Eşitlik Bulma C#(9/100)

Bu yazımda konsol ekranında bir uygulama yapacağız. Bu uygulamada hem asal sayı bulma hem de eşitlikleri kontrol ettirme olacaktır.

Sorumuz şu şekildedir. Bir S asal sayısı vardır. Bu S sayısı 1000*a+100*b+10*c+d ‘ye eşittir. Ayrıca a+b+c+d=20 iken a*d =72 ‘dir. Buna göre S sayısının alacağı değerleri ve aldığı değerlerin asal olup olmadığını ekrana yazdıran programı yazınız.

Algoritma

a*d=72 ise a ve d nin alacağı değerler 8 ve 9’dur. a+b+c+d=20 eşitliğinden a+d ‘yi çıkaracak olursak b+c=3 olur. Bu yüzden c ve b 0, 1, 2, 3 değerlerini alacaktır. Öncelikle a’nın 8 d’nin 9 olduğu duruma bakalım. Daha sonrasında iç içe for döngülerini kullanarak  b ve c değerlerini kontrol ettireceğiz. Daha sonra ortaya çıkabilecek sayıları s değerine eşitliyoruz. Sonrasında s değerinin asal sayı olup olmadığını kontrol ettiriyoruz.

Asal sayı kontrol ettirmek nasıl olur diye soracak olursanız. 2 den itibaren o sayıya kadar olan bütün sayılara göre mod ‘unu alarak, eğer 0 ‘a eşitse ekrana asal sayı değildir. Eğer 0 ise asal sayıdır diye yazdırıyoruz. Kodlarımız şu şekilde olacaktır.

Programımızı çalıştırıp ekran görüntüsüne bakalım.

Eğer a=9 ve d=8 olsaydı. O zaman karşımıza çıkan hiçbir sonuç asal sayı olmayacaktı. Aşağıdaki örnekten inceleyebilirsiniz.

Hangi ayda sorulmuş olduğunu hatırlamıyorum ama bu da bir kriptoloji sorusuydu. Bazen sayısal işlemlerde programlamayı kullanarak örnekler çözebilir ve algoritma çözümlerinde antremanlar yapmış olabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir