Veritabanında Toplama İşlemleri C#-.Net Framework

Veritabanında Toplama işlemi genel olarak parasal hesaplamalarda kullanılmaktadır. Bu yazımızda ise sizlere öğrencilerin ödedikleri ücretlerin toplamının ne kadar olduğunu yani her bir şoförün güzergahlardan ne kadar kazandıklarını hesaplayacağız.

Toplama işlemi veritabanı sorgularıyla ifade edilebildiği gibi listelerin üzerinden de bu işlemler yapılabilir. Genel olarak veritabanı sorgusuyla yani “SUM” ile yapıldığından bu yazımda sizlere datagridview üzerinden hesaplamanın nasıl olduğunu anlatacağım. MSSQL ortamında “SELECT SUM(alan_adi) FROM tablo” şeklinde kullanılmaktadır. Datagridview ‘in Select Cell yani hücre seçme fırsatımız olduğu için fiyat kolonunun tamamını toplayabiliriz. Arayüz ve gerekli adımlar şu şekilde olacaktır.

Eğer toplama işlemlerinizi veritabanında kaydediyorsanız. Sum fonksiyonunu kullanmak daha fazla işinize yarayacaktır. Eğer böyle bir işlem için yapıyorsanız kolaylık olması amacıyla bu yöntemi kullanabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir