Tablo Birleştirme İşlemleri C#-.Net Framework

Tablo Birleştirme ‘den kast ettiğimiz Join metodudur. Bu metot sayesinde birden fazla tablodan aldığımız verileri tek bir tabloda tutarak istediğimiz listelemeleri rahatlıkla yapabiliriz. Bu yazımda ise bu işlemi nasıl yapacağımızı anlatacağım.

Verilerin birden fazla tablo içerisinde bulunma durumunda join sorgusunu kullanacağız. Bu sorgu ile birden fazla tablonun sütunlarındaki veriler alınabilir ve sonuç kümesi oluşturulabilir(Tablo Birleştirme). Veritabanında oluşturduğumuz ÖğrenciSefer tablosunda sadece Öğrenciler ve Seferler ilişkilendirilecektir. Bunun sebebi ise oluşturduğumuz seferlere öğrencileri atayacağız. Yani bizim servis araçlarımız var ve bu servis araçlarının güzergahları farklı. Bu servis araçlarına tek tek öğrenciler dolduracağız. Bu listeyi doldurduktan sonra yapacağımız join yöntemi ile görüntülemek istediğimiz listeyi istediğimiz kolonları listeleyeceğiz. Arayüz şu şekilde olacaktır.

Öncelikle forma tıklıyoruz ve formumuz açıldığında listelerin istediğimiz gibi karşımıza gelmesini sağlıyoruz.

datagridview3 ‘te Güzergahların neler olduğunu kullanıcıya gösteriyoruz. Kullanıcının bu güzergahlara bakarak öğrencileri eklemesi için kolaylık sağlıyoruz. Butona tıkladığımızda ise yapacağımız olay combobox ‘tan GüzergahId ‘sini almak datagridview1 ‘den ise Öğrenci Id’ sini almak olacaktır.

Denemek için Ali Demirkaya adında bir öğrenci oluşturalım. Önceden vardı ancak yeni bir tane daha yapalım. Balıkesir Üniversitesi Okulunu da ekleyelim. Son eklediğimiz Burak Çakır şoförünün servis aracına yani güzergahına ekleyelim. Adımları takip ederseniz programın nasıl çalıştığını rahatlıkla anlarsınız.

Her türlü görüş ve önerileriniz için yorum yapmayı unutmayınız. Takip etmek için abone ol bölümüne ulaşabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir