Listeler Arası Geçiş ve Ekleme C#-.Net Framework

Önceki yazılarımızda datagridview listelerini ekleme, tasarlama işlemlerini yapmıştık. Veritabanınızı kurduktan sonra bazı işlemlerde tablodan tabloya aktarmalar yapmanız gerekebilir. Bu yüzden bazı işlem kolaylıkları için datagridview ‘ler arasında geçiş yapmanız sizin için avantajlı olacaktır. Bu yazımda ise bu işlemleri nasıl yapacağımızı anlatacağım.

Veritabanımızı tekrar hatırlamak gerekirse küçük bir ayrıntı vardı. O da şoförler birden fazla güzergahta çalışabilirlerdi. Şoförleri ekledikten sonra güzergahları oluşturacağız. Güzergahlarda ise Şoförler, Okullar ve güzergah adları gibi alanlar bulunmaktadır. Güzergahları da tanımladıktan sonra Öğrencilerin hepsini listeleyeceğiz ve seçili sefere aktaracağız.

Şoför ekleme için kodlarımız ve arayüz bunlardı. Şimdi ise güzergah eklemeye sıra geldi.

Şimdi ise asıl işimiz öğrencileri güzergahlara atamak yani servis araçlarını doldurmak olacaktır. Bunun için ÖğrenciSefer tablosunu kullanacağız. Bu tabloda öğrenciler PRIMARY KEY olacaktır. Sebebi ise her bir öğrenci en fazla 1 araçta bulunacaktır. Aynı öğrenci başka araçlara giremez. Listelemeler için paralel sorgulamalar kullanacağız. Bunun için bir sonraki yazıda paylaşacağım. Bu aktarımın gerçekleştiği arayüz ise şu şekildedir.

Her türlü görüş ve önerileriniz için yorum yapabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir