C#-.Net Framework Yeni Bir Form Açma

Veritabanında işlemler yapacaksanız eğer arayüz bakımında görsellik ve kolaylık istersiniz. Çünkü çektiğiniz verilerin hepsinin aynı ekranda görünmesi biraz karmaşa oluşturabilir. Ya da kullanıcılara kolaylık sağlamak açısından farklı sayfalara yönlendirmek birçok kullanış basitliği sağlayacaktır. Bunun içinde bu yazımda Yeni Bir Form açma işlemleri nasıl yapılır onu anlatacağım.

 Önceki yazılarımızda datagridview desteği ile verilerimizi çekmiştik bundan sonraki yazılarda ise verilerimize ekleme ve silme işlemlerini uygulayacağız. Bunun için öğrenciler ile ilgili bir form açarak gerekli bilgileri o form üzerinden alabiliriz. Bunun için yapmanız gereken işlem çok kolay. Öncelikle Çözüm Gezgini ‘ne geliyoruz.

Ekranda seçili olduğu gibi projenin üzerine sağ tıklıyoruz.

Altı çizili bölüme formumuzun adını giriyoruz. Gireceğimiz bu isim bizim için önemli neden diye sorarsanız. Formlar arası geçiş yapacağımız zaman bu isimle çağıracağız. Eğer formun genel işlev adını koyarsanız rahatlık olabilir. Biz bu örnekte formumuz da öğrenci ekleme yapacağımız için “OgrenciEkle” adını verdik.

İlk formumuz dan bu forma geçiş yapmak istiyoruz. Yukarıdan Form 1 penceresini açıp bir buton ekleyelim ve bu butona tıkladığımız zaman yeni bir form penceresi açmak için aşağıda vereceğim kodları yazmanız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki kodları yazdıktan sonra programımızı çalıştıralım.

Programımız çok güzel bir şekilde çalıştı. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir