C#-.Net Framework-Veritabanına Giriş

Herkese merhabalar. Matlab yazı dizisinden sonra sizlere göstermek istediğim ve uzun süre üzerinde çalıştığım bir uygulamayı adım adım anlatmaya çalışacağım. İlk yazımda kullanacağım veritabanından bahsedeceğim. Uygulama yaptığım veritabanını kullanacağım.

Okul servisi yapan bir işletme düşünün bu işletmenin kayıtlarını tutacağız. Bunun için veritabanımızda şoförler, öğrenciler, okullar ve şoförlerin gidecekleri güzergahlar bulunmakta. Bunun dışında öğrencilerin getirdiği ücretleri, kırtasiye masraflarını ve şoförlerin aldıkları avansları kaydediyoruz. En önemlisi ise okullarda sabahçı ve öğlenci durumları olduğu için güzergah seçerken onlara da dikkat etmemiz gerekmektedir. Öğrenciler Tablomuz;

Şoför Tablomuz;

Okullar Tablomuz;

Seferler Tablomuz;

Ödemeler Tablomuz;

Giderler Tablomuz;

Alınan Avans;

Bütün tablolarımızı oluşturduktan sonra veritabanı diyagramı şu şekilde olacaktır;

Buna ek olarak son yazılara doğru düşündüğüm kullanıcı girişi tablosunu da ekleyeceğiz. Güzergahları sefer olarak isimlendirdim. Bir tane de yardımcı tablo kullandım, Öğrenci Sefer diye. Bu tablo sayesinde öğrencileri seferlere aktarabileceğiz. Şoförler ise birden fazla güzergaha gidebilecek. Yani hem sabahçı olarak hem de öğlenci olarak seferler yapabilecek. Hesaplamalar yaparken de her bir sefer için ücretleri ve ödendiği tarihe göre sıralamalar yapacağız.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir