C#-.Net Framework Veri Silme İşlemleri

Veri Silme, ekleme de olduğu gibi en temel işlemlerden bir tanesidir. Ancak bu veri silmeyi datagridview de listelediğimiz liste üzerinden yapacağız. Bu yazımda ise bu işlemin nasıl gerçekleşeceğini en basit şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle SQL server da veri silme işlemi için buraya tıklayabilirsiniz. C# ‘ta araç kutularında kullandığımız nesnelerin birçok özellikleri bulunmaktadır. Datagridview ‘deki bu özellik ise CurrentRow özelliğidir. Kodlarımızı yazarken seçili satırı alacağız ve o seçili satırdaki öğrencinin Id numarasını tablomuzdan arattırıp o öğrenciyi sileceğiz. Öncelikle arayüzü tasarlayalım.

Sil butonuna çift tıklıyoruz ve kod bölümümüzü açıyoruz.

Silme işlemi biraz riskli olduğundan bu işlemi messagebox ‘ta göstererek Onaylıyor musunuz şeklinde de yapabiliriz. Bunun için de kodlarımız şu şekilde olacaktır.

Veri Silme işlemi başarıyla gerçekleşti. Her türlü görüş ve önerileriniz için yorum yapmayı unutmayın. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın. MSSQL hakkında daha fazla bilgi için Industryolog Akademi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir