C#-.Net Framework Veri Ekleme İşlemleri

Veritabanındaki en temel işlemlerden biri de Veri Ekleme ve silmedir. Bir önceki yazımda sizlere combobox ‘taki verilerin nasıl düzenleneceğini anlatmıştım. Bu yazımda ise o verileri kullanacağız. Microsoft SQL Serverda verilerin nasıl ekleneceğini öğrenmek için bu linki veya bu linki kullanabilirsiniz.

Microsoft SQL Server da veri ekleme işlemi Insert olarak da tanımlanmaktadır. Veritabanında tabloların özelliklerinde “Not Null” seçeneği işaretli ise verileri girmek zorundasınız. Tablodaki her bir kolon için verileri dolduracağınız araçları form da unutmamalısınız. Aksi takdir programınızda hata ile karşılaşırsınız. En son olarak öğrenci ekleme de kalmıştık. Öğrenci ekleme formunu şu şekilde yeniden dizayn edelim.

Textbox’ların ismi belirli bir türde olsun. Yani karıştırmamak için txtogrenciadi şeklinde dizayn edelim. Formumuz da ki kodlar şu şekilde olacaktır;

Butona çift tıklayıp açtığımızda butonun kodları ise şu şekilde olacaktır;

Programımızı çalıştırıp verilerimizi girelim

Kodlarımızda son işlem olarak datagridview ‘i yenilemiştik. Eklendikten sonraki hali ise şu şekilde olacaktır.

Bir sonraki yazımda sizlere Silme işlemini anlatacağım. Görüşmek dileğiyle Esen kalın. Her türlü görüş ve önerileriniz için yorum yapmayı unutmayın.

 

 

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir