C#-.Net Framework Linq Bağlantısı

Geçen yazımızda veritabanını tanıtmıştık. MSSQL ile veritabanına işlemler yapabilir yani veriler ekleyebiliriz. Ancak bunların daha da sistematik ve düzenli bir hale getirebilmek için kullanacağımız programlardan bir tanesi de C#’tır. Veritabanı sorgularıyla birçok işlemler yapacağız.

LINQ sorgusu, Language Inregrated Query (Dil ile bütünleşik sorgu) anlamına gelmektedir. .Net Framework 3 ile kütüphaneye eklenebilirken 3.5 sürümü ile .Net Framework içerisinde sunulmaya başlanmıştır. Nesne yönelimli programlama yöntemlerinin kullanılması ile birlikte, elde bulunan nesnelerden ihtiyaç duyulan nesnelerin sürekli süzülmesi gerekmektedir. Bu işlemler için kullanılan temel algoritma ise eldeki nesnelerin bir döngü ile tek tek ihtiyaç duyulan niteliklere sahip olup olmadığının kontrol edilmesidir. Ancak bazen elde edilen verilerin sıralanması gerekmektedir.

Üstelik bu bilgiler kullanıcıya gösterildiğinde kullanıcının üzerinde işlemler yapabilmesi gerekmektedir. Tüm bu işlemler genellikle ayrı ayrı kodların farklı teknolojileri kullanılarak yapılması ile gerçekleşir. LINQ gerekli arayüzleri içeren .net nesnelerinin veya bir sağlayıcıyı uygulama ile bu özelliği kazanmış herhangi bir kaynağın (xml, veritabanı, vb.) sorgulanmasını ve geriye bu nesnelerinin referanslarının bulunduğu bir sonuç kümesi döndürülmesini sağlar.

Öncelikle Visual Studio programını çalıştırıyoruz. Yeni bir proje açıyoruz.

 

Daha sonra Çözüm gezgininde aşağıdaki gibi projenin üstüne sağ tıklıyoruz.

 

Linq sınıfını ekledikten sonra karşımıza böyle bir pencere gelecektir. Eğer sunucu gezgini gelmezse görünümden sunucu gezginini seçebilirsiniz.

Bağlanacağınız veritabanı eğer kayıtlıysa yukarıdaki resimde olduğu gibi bir ekran gelecektir karşınıza. Eğer görünmezse veri bağlantılarına sağ tıklayıp bağlantı ekle diyoruz.

 

Bağlantı ekleme ekranı karşımıza geldiğinde öncelikle sunucu adını MSSQL’e giriş yaptığınız sunucu adını kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Daha sonrasında veritabanları aşağıda gözükecektir.

Veritabanımızı seçtikten sonra sunucu gezginine gelecektir. Tablolardan veya view’lerden istediğiniz işlemleri buradan yapabiliriz artık. Karşımıza çıkan tabloları sağ tarafa tutup götürdüğünüz zaman ister tek tek yapın ister de Ctrl tuşuna basılı tutup hepsini atın, tablolar ilişkili bir halde karşınıza gelecektir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra kaydediyoruz ve isterseniz bu ekranı kapatabilirsiniz. Artık verileri çekmek için kodlar size bağlıdır. Daha sonrasında ise formumuza sadece bir tane datagridview nesnesi ekliyoruz. Formun boş bir alanına girip aşağıdaki kodları yazıyoruz.

 

Bu yazımda veritabanında ki tabloyu formumuza aktardık. Bir sonraki yazımda aktarılan verileri filtreleme işlemlerini yapacağız. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir