C# LINQ To SQL Eğitimleri 4 – Veri Güncelleme İşlemleri

LINQ To SQL Veri Güncelleme İşlemleri

 

Herkese merhabalar;

LINQ To SQL derslerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Bu derslerin sonunda gerçekten de bir otomasyon sistemini hazır hale getireceğiz inşallah. Bu yazımda sizlere güncelleme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Güncelleme Mantığı Nedir ?

Veritabanında tuttuğumuz verilerin Id ‘leri vardır. Öncelikle bu verileri aratarak yerine gelecek kayıtları textbox ‘tan veya herhangi bir nesneden çekmemiz gerekmektedir. Bunun nasıl mümkün olacağını anlatayım hemen:

Bir önceki yazımda DevExpress kolon düzenlemelerini anlatmıştım. Aynı şekilde güncelleme işlemlerine de aynılarını uyguluyoruz. Eğer tabi farklı bir formda çalışacaksanız. Aynı formda güncelleme işlemi yapacaksanız buna gerek yok. Hemen başlayalım ve bağlantımızı kurup formumuza verileri çağıralım.

Önceki yazıdan hatırlayacağınız üzere tablodaki herhangi bir veriye tıkladığımız zaman textboxlara yazdırmıştık. Aynı işlemi burada da yapalım güncelleme açısından kolaylık olsun.

Şimdi sıra geldi güncelleme işlemine. Öncelikle Id’mizi alıyoruz. Sonrasında o Id’yi bir var değişkenine atayıp. O değişken üzerinden işlemlerimizi hallediyoruz.

Kodlarımızı yazdıktan sonra çalıştıralım programımızı.

İlk Müşterimiz Ali Demirkaya ‘idi daha sonrasında güncelle diyerek Industryolog Academy yaptık.

Programımız başarılı bir şekilde çalıştı.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın…

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir