C# LINQ To SQL Eğitimleri 36-Tarih Sorguları 2

C# LINQ To SQL Eğitimleri 36-Tarih Sorguları 2

Herkese merhabalar. LINQ To SQL başlığı altındabu yazımda sizlere lınq ile tarih sorgularını nasıl yapacağımızı anlatacağım. Bu özelliği çeşitli amaçlar için kullanabiliriz. Örneğin 1 ay içerisinde en fazla 1 kere veri girişi için ve/veya yaptığımız sorgularda sadece ay, yıl ve gün gibi ifadeleri sorgulamak için kullanabiliriz.

Bu yazıda sizlere aylık sadece 1 tek veri girişini nasıl yapacağımızı anlatacağım. Personellerin kendilerine hedef olarak koyduğu değerler sadece aylık olarak alınabilir değil mi. Yani 1 ay içerisinde birden fazla satış hedefi konulamaz. Sadece farklı kategorilerde satış hedefleri konulabilir. Bizim yapacağımız şimdiki uygulama ise hedef ekleme bölümü. Yani personel hedef değerini girecek, hangi ay için o hedefi girdiğini seçecek ve ekleyecek. Bunun için datetimepicker aracının tarih formatlarını değiştiricez. “MM-YY” yapalım formatı. O ay içerisindeki herhangi bir tarihi seçtiğinde o ay için hedef koymuş olacaktır.

Verileri ekleyeceğiz yalnız küçük bir şeyi de unutmayalım 1 ay içerisinde en fazla 1 kere giriş sağlayacağından dolayı öncelikle bunun sorgusunu yapmalıyız. Personel ‘in numarasını ve tarih değerlerinin önceden olup olmadığını kontrol ettirmek için de Any metodunu kullanacağız. Any metodunu kısaca hatırlayacak olursak eğer koşul sağlanıyorsa true, sağlamıyorsa false döndürecektir.  Yani yapacağımız sorgu sonucu false olursa gerekli ekleme işlemini yapacaktır.

Listview ‘de göstermek için de şu void ‘i kullanabiliriz.

Çalıştıralım programımızı.

Genel olarak tarih fonksiyonlarının bu şekilde. Tarih ekleme, saat ekleme gibi işlemler için de diğer metotları kullanabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir