C# LINQ To SQL Eğitimleri 35-Tarih Sorguları

C# LINQ To SQL Eğitimleri 35-Tarih Sorguları

Herkese merhabalar. LINQ To SQL başlığı altındabu yazımda sizlere lınq ile tarih sorgularını nasıl yapacağımızı anlatacağım. Bu özelliği çeşitli amaçlar için kullanabiliriz. Örneğin 1 ay içerisinde en fazla 1 kere veri girişi için ve/veya yaptığımız sorgularda sadece ay, yıl ve gün gibi ifadeleri sorgulamak için kullanabiliriz.

Tarih Sorguları

Yukarıdaki görselde gördüğünü gibi sorguda yer alan tarihten sonra “.” koyduğunuz takdirde tarih metotlarını çağırabilirsiniz. Bu metotlar içerisinde şimdilik bizim ilgileneceğimiz Month, Day, Year  bulunmaktadır. Bunlar isminden de anlayacağınız üzere yaptığımız sorgudaki tarihin gün, ay ve yıl bilgilerini geri döndürecektir.

Şimdi bir örnekle bunu pekiştirelim. Şirkette yer alan tüm personellerin seçili ay içerisindeki aylık satış hedeflerini görüntülemek isteyelim. İlk adım öncelikle tüm personelleri sırayla dolaşmamız gerekecektir. Bunun içinde foreach döngüsünü kullanabiliriz. Sonrasında ise yapılan satışlardan daha doğrusu Satis tablosundan satışların ay ve yıl bilgisini çekmemiz lazım. Yani şunu sorgulayacağız “X personeli belirtilen tarihin ay ve yılında yaptığı satışlar“. Bu sorgulamayı yani çekeceğimiz verileri ay dilimleri değiştinde görmek istiyoruz. Bunun içinde datetimepicker aracının ValueChanged eventini kullanacağınız.

Şimdide void metodumuzu çağıralım. Sorguları yaptıktan sonra aldığımız değerleri ListView ‘e kaydedeceğiz. radListView olarak geçmesinin sebebi Telerik aracını kullanmamdan dolayıdır.

Çalıştıralım programımızı ve tarihi seçelim. Karşımıza böyle bir görüntü gelecektir.

Bu yazımda tarih sorgularını anlattım bir sonrakinde ise aylık olarak sadece bir kere veri girişini sağlayabileceğimiz bir sorguyla örnek yapacağız. Umarım işinizi görmüştür. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir