You are here
Home > Programlar > 500 Projede Matlab > Matlab Soru Çözümleri 57-İsim Yazdırma U Harfi

Matlab Soru Çözümleri 57-İsim Yazdırma U Harfi

Matlab Soru Çözümleri 57-İsim Yazdırma U Harfi

Harf Yazdırma

Herkese Merhabalar. Temel bilgisayar derslerinde öğrenen kişilere soru olarak en çok verilen sorulardan biri de * sembolünü kullanarak çeşitli şekiller veya harfler yazdırmaktır.

Diğer programlama dillerini bilmem ancak. Matlab ortamında bu işlemi yapmak gerçekten çok kolay olacaktır. Neden mi ? Çünkü matrisleri istediğimiz gibi kullanabiliyoruz. Karesel bir ortam düşünün. Ya da en basitinden ilkokuldan itibaren kullandığımız kareli defterleri düşünebilirsiniz. Bu defterlerde harfleri kare kare yapsaydınız nasıl olurdu. Tek tek kareleri karalar ve işleme koyardınız. Aynı şekilde değişkenleri de yani workspace de gözükecek olanları da matris halinde düşünün. Ben sizin için bir tane Excell ortamında hazırlıyım.

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi aslında her bir karenin yeri var. A harfinin en tepesinde 5 yıldız. Sonrakinde sadece 1 ve 5 te 5 yıldız. Bunları nasıl yapacağız ? Matlab ortamında satırları i, sütunları ise j olarak düşünün. İç içe for döngüsüyle 100 Soruda Matlab arşivimden çarpım tablosunu oluşturmuştuk. Aynı Mantık üzerinden işlemlere devam edeceğiz. Öncelikle bir fonksiyon oluşturalım. Bu fonksiyon bize bir matris döndürsün. Rastgele bir isim verin farketmez. Şimdide kodları görüntüleyelim.

Ali Demirkaya
Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği okuyan, Bir şeyler öğrenmek ve başkalarına da öğrendiklerimi göstermek için çalışan biri

Bir Cevap Yazın

Top