Posted on: 7 Nisan 2020 Posted by: alidemirkaya Comments: 0

Herkese merhabalar. MSSQL (Microsoft SQL Server) ‘de kullanılan en genel sorgu ifadeleri ne anlama geliyor ve nasıl kullanacağımızı genel sorgular başlığı altında sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bir süre videolarla devam etmiştim. Yazıların altında bu videoları da paylaşmaya çalışacağım.

SELECT

Yukarıdaki videodan erişim sağlayabilirsiniz ya da buradan da okuyabilirsiniz. Aynı sorgular ve aynı anlatımlar yer alacaktır zaten. Select deyimi SQL sorgularının aslında temel yapı taşıdır. Bir çok veriyi kullanıcıya yani sorguyu yapan kişiye göstermek amacıyla bu deyimi kullanabilirsiniz. En genel kullanımı şu şekildedir.

SELECT * from Product

Bu kullanımda Product tablosunun ürünlerini listelemiş olacaksınız. Sorguda kullanılan ” * ” işareti Product tablosunun bütün kolonlarının kullanılacağı anlamına gelmektedir. İstediğimiz kolonları göstermek / listelemek istiyorsak o zaman kolon isimlerinin yazılması gerekmektedir.

SELECT 
ProductID,
Name,
ProductNumber
from Product

Select ifadesini kullandıktan sonra kolonların mevcut isimleri gelecektir. Bu isimleri ve isimlendirmeyi değiştirmek için alias kullanacağız. Etiket, takma ad anlamına gelen bu deyim de sorgu ile beraber karşımıza gelen sonuç tablosunun kolon isimlerini değiştireceğiz.

SELECT 
ProductID  as "Ürün Id",
Name as [Ürün Adı],
ProductNumber as "Birim Fiyat"
from Product

Select ifadelerinden sonra seçilen kolonlar da sadece belirli kolonlar değil yeni kolonlar da üretebilirsiniz. Bunun için işlemler yaptırabilir veya birden fazla kolonun da birleştirebilirsiniz. Örneğin Employees tablosunda FirstName ve LastName kolonlarını birleştirip başlarına Title ‘larını ekleyelim.

SELECT
	"Tam Adı"=Title+' '+FirstName+' '+ LastName
	from Employees

En genel kullanımıyla select ifadeleri bu şekildedir. Videoyu izleyerek daha fazla örnekleri göreceksiniz. Youtube üzerinden içerikleri takip edebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

Leave a Comment