Matlab Eğitimleri

Nereden Başlayalım ?

Üniversite 2.sınıfta Matlab programıyla tanıştım. İlk dersimizde hocamız bize Matlab’in çok geniş olduğunu ve binlerce mühendisin çalıştığını söylemişti. Böylesine geniş bir programı öğrenmenin zevkini daha ilk dersten yaşamaya başlamıştım. Okuldaki zaman kısıtından dolayı programlama ve grafik oluşturma ile ilgili biraz hızlandırılmış bir şekilde öğrenmiştik. O süre zarfında kısıtlı algoritma bilgim ile 1 soru için 2 ay boyunca uğraşmıştım. Aslında şu anda karşıma gelse 10 dk da kodlarını yazabileceğim bir algoritma, herhangi bir zorluğu da yoktu.

İşin güzel tarafı o soru final sınavında da karşıma çıkmıştı. Bir şekilde Matlab için giriş kısmını öğrenmiştik. Ancak Uğur Arifoğlunun Matlab kitabını aldıktan sonra kendi kendime  “Bu da varmış” bunu da öğreneyim diye söyle söyle birçok şey öğrendim. Ayrıca Matlab’in iyi bir yanı daha vardı herhangi bir fonksiyonun ne işe yaradığını bulmak için Mathworks sitesinde araştırma yapabilir ve örneklere bakabilirsiniz. Ben bunu öğrendikten sonra çok sevinmiştim ancak bir yandan da büyük hayal kırıklığı yaşamıştım. Çünkü Mathworks sitesinde ki bütün alıştırmalar ve sorular İngilizce. Bu kardeşinizde klasik bir Türk öğrencisi olarak ekrana karşı ağzım açık bir şekilde kaldım.

Daha sonraları çok şükür biraz daha teknik ingilizce seviyemi geliştirerek az çok da olsa anlayabileceğim ve burada yazabileceğim hale getirebildim. İlk olarak Matlab yazılarını Industryolog Akademi sayfasında paylaşmaya başladım. Kendi bloğumu açtığımda öğrendiğim şeyleri geliştirmem gerektiğini düşündüm. Matlab ile başladım ve diğer yazılım programlarıyla beraber götürmeye çalıştım. Birçok ingilizce kaynak kullanarak günlerce çalıştım. Sonra 1 ayda 100 proje ile hiç bilmeyen birinin anlayabileceği bir düzeyde Matlab’i anlatabilmek için uğraştım.

Şimdide sizler için yaptığım 500 Projeyle Matlab ile ilgili bütün soru ve sorunlarınıza cevap olmaya geldim. Sürekli İletişim halinde olabilir ve istediğiniz zaman sorular sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Sadece şunları belirtmek isterim ki kişisel uğraşlarım var istatistik ve matris işlemleri ve grafik çizdirmek gibi. Sımulınk bilmiyorum. Ya da bazı mesleğimle ilgili olmayan terimleri. Ancak onun dışında her bir sorunuz için yardımcı olabilirim. Benimle iletişime geçmek için İletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

500 Matlab Soru Çözümü İçin Resme Tıklayınız..