Fil Olun

Bir yönetici, bir işletme sahibinin tek amacı daha fazla para kazanmaktır. Eğer işleri de iyiye gidiyorsa daha da fazla kazanmak için işlerini büyütmenin yolunu tutar. İşte tam bu büyümeye yardımcı olmak için  Steve Kaplanın yazmış olduğu ‘Fil Olun’ kitabı sizlere yol gösterebilir.

 

Peki neden diğer hayvanlar değil de fil olun diyor bize?  Fillerin hepsi farklı büyüklüktedirler değil mi ama tek bir ortak özellikleri vardır  o da güç. Mesela tüm şirketler fark yaratacak kadar büyük, güçlü mali fırtınalara direnecek kadar sağlıklı ve içindeki pazarda fark yaratacak şekilde güçlüdürler. Fil olduğunuzda güce, tecrübeye sahip olursunuz ve saygı görürsünüz. Fil olmak şirketinizi istediğiniz kadar büyütmek demektir. Bazıları için hedefin büyük olması gerekir. Diğerleri için orta büyüklükte bir hedef idealdir, geriye kalanlar içinse küçük bir fil olmak yeterlidir.

Steve Kaplan kitabın ilk sayfalarına çok güzel bir sözle başlıyor; Büyüme sadece arzulanan bir şey değil aynı zamanda bir gerekliliktir. Eninde sonunda büyümeniz gerekiyor.

Her şeyden önce büyümek için kendinizi hazır hissetmeniz gerekiyor ki hedefiniz belirli olsun. Genelde işletme sahipleri  değişik düşünce tarzlarına kapılıyorlar. İnsanlar bu şey için ölüp bitiyor satmayı bırak talepleri karşılayamayız bile ya da bir kere iş yoluna girince gerekli ayarlamaları daha sonra da hallederim gibi düşüncelere kapılmaktadırlar. Tabi ki bunlar gereksiz sözlerdir bunları söylemek yerine planınızı kurun planlı gidin diyor bize Steve Kaplan. Hedefi belirledikten sonra kaç işçi çalışacak yerimiz hala aynı yer mi olacak şu işe kim bakacak gibi sorulara kafa patlatmamız gerekiyor. Şunları şunları yaparsak işimiz ne hale gelir daha da ilerler miyiz yerimizde mi sayarız yoksa geriye mi gideriz. Bu konuda hem akılcı hem de cesur bir tavır sergilemeliyiz.

Bu planlamaların yanına tabi ki de rakamları da koymamız gerekir tahmini olarak. Ne gibi bilançolarla karşılaşırız zararımız neler olur bunları düşünmeliyiz .Her şeyden önemlisi her işin başı sağlıktır derler. Eğer siz büyümeye girecekseniz yoğun çalışmalar olacak demektir. Sizin sağlınız bunu kaldırabilecek mi dayanabilir misiniz bu olacaklara. Günde kaçar saat çalışılacak. Bunlar da önemli detaylar.

Nasıl ki bir inşaatta temel sağlam olursa yapıda sağlam olur işte HEDEF,PLANLAMA,MUHASEBE ETME,SAĞLIK bunlarda büyümenin temelidir. Bunları sağlam kurmamız lazım.

Temellerini attıktan sonra Steve Kaplan Büyümenin nasıl olacağını bu adımları bize anlatmaya devam etmekte ve şu dipnotu bizlere sunuyor. Şirketlerdeki büyümelerin çoğu satıştan doğmuştur. Çünkü satış işletmemizin büyümesi için gereken süreçlerin hepsinin merkezinde. Bu yüzden satışçılara da büyük bir pay düşüyor. Çünkü işletmenin ürettiği malı onlar satacak. Ve müşteriyle direkt temas halinde olan, müşterinin ne istediğini bilen onlar. Satış başarısı için bize şu 4 tavsiyeyi veriyor; Müşterinin ihtiyaçlarını tahmin edin, ağınızı genişletin, eylemlerinizi arttırın, yeteneğinizi geliştirin.

İlerlememiz gerekiyor planlarımızı yaptık ve devam edeceğiz. İlerlememizin ise altın kuralı şudur; Eğer yeni ürün veya hizmet müşteriye önceden pazarlanmazsa geliştirilmemelidir veya pazara tanıtılmamalıdır. Eğer pazarlanabilirse işte bu ilerlemedir.

İlerleme kuralı ve satış demişken planlarımızı iç müşteriye mi dış müşteriye göre mi yapacağız. İşte bu sorunun cevabına Steve Kaplan çok iyi bir açıklık getiriyor. İç müşteri öncelikli olarak kendi isteklerini düşünebilir ama satışlarımız genel olarak dış müşteriye olduğu için onlar daha çok tercihimizdir. Ama tabi ki de iç müşteriye de önem vermeyi unutmamalıyız iç ve dış müşterinin avantajlarını ve dezavantajlarını sizlerle paylaşayım.

Bundan sonra yapılacak seçimler artık sizin tercihinizdir.2 sinden birini          seçebilirsiniz ya da her ikisini dengede tutup devam edebilirsiniz

 

Bu bölümlerden sonra kitapta son 2 kısım kalmakta. Son 2 kısımda ise işimizin mevcut potansiyelini nasıl belirleyeceğimizi, büyümenin potansiyelini ve riskleriyle satışın gelişme ve gelecek büyüme stratejilerimizin başarısındaki rolünü göstermekte.

Daha doğrusu en iyi fırsatların nerelerde olduğu ve belirli büyüme stratejisinin riski ve potansiyeli; büyüme sürecinin sonuçlarının kayıtlarının nasıl tutulacağından yani işin biraz muhasebe kısmından bahsetmekte. Ayrıca bazı terimleri ilk defa göreceğinizden eminim.

Kitapta geçen ve sizinle paylaşmak istediğim birkaç söz şunlardır;

“Geleceği tam anlamıyla keşfetmenin tek yolu yaşadığın zamanı tam olarak anlamaktan geçer”

“En iyi planlar genelde en basit olanlardır”

“İş sahibi olmak ve lider olmak aynı şey değildir”

“Çalışan memnuniyeti en alt seviyeden başlar”

Tabi ki de yazarımızı da unutmuyoruz;

Steve  Kaplan Bradley Üniversitesi İşletme mezunu ve yüksek lisansını Rosary Graduate School of Business’ te yapmıştır. Reklamcılık, pazarlama ve işletme organizasyonu konularında Triton Üniversitesi’ nde ders vermiştir. Kendisi, işletme konusunda her boyutta şirket için çalışma ve sunum yapmış olan çok aranılan bir konuşmacıdır. Tecrübelerini ve görüşlerini paylaşmak için bir çok kez medyada yer almış ve bir çok iş dergisine makaleler yazmıştır.

Steve Kaplanın vizyonu ve liderliği BountySCA Worldwide ‘ı dünyanın önde gelen pazarlama hizmeti, veri tabanı ve medya organizasyon şirketlerinden biri haline getirmiştir.176 şirketten oluşan Euro RSCG holdinginin yönetim kurulu üyesi olup, bir çok iş alanına çözüm paketleri ve öneriler üreten The Difference Maker Inc. Şirketinin de kurucusudur. Ayrıca bir yatırım şirketi olan Kaplan Enterprises LLC’ nin sahibidir.

Özgeçmişi böyle olan birinin hayatını hep iş olarak düşünebilirsiniz ancak Steve Kaplan, işin ve hayatının bir macera olması ve ikisinin de tutku ve gayretle sürdürülmesinin gerekliliğine inanmaktadır. Galagapos Adaları’ nda çekiç balıklarıyla ve Afrikada bulunan Chale Adaları’ nda büyük köpek balıklarıyla dalmak, Pamplona İspanya’ da boğalardan kaçmak, Kongo’ da gorillerin olduğu bölgede yürüyüş yapmak, nehirde rafting, Masa Mara Afrika’ da sıcak hava balonuyla gezmek ve Yeni Zelanda’ da vücut raftingi yapmak Steve Kaplanın macera duvarlarında yer alan resimlerden.

Hayatıyla da bize her şeyin iş olmadığı, dünyanın tadını çıkarmamız gerektiğini  çok iyi örnek olarak sunmakta. Böyle birinin kitabını okumak size çok farklı şeyler katacaktır bundan kesinlikle eminim. Sizde büyümek istiyorsanız ya da bir yerlerden işinizi geliştirmek istiyorsanız Fil Olun.

Steve Kaplan’ın internet adresi; http://www.stevekaplanlive.com/

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir