Entity Framework-Code First- Code First Nedir ?

Entity Framework-Code First- Code First Nedir ?

Herkese merhabalar. Bu yazımda sizlere Entity Framework ‘ün 4.1 sürümüyle uygulamaya başladığı varlık(entity) modeli oluşturmak için kullandığımız yöntemlerden biri olan Code First ‘ün ne olduğunu anlatmaya çalışacağım. Faydalı olamsı dileğiyle.

Entity Framework Nedir ?

Her şeyden önce Entity Framework ‘ün ne olduğundan kısaca bahsedelim. Entity Framework 2008 yılında .Net ile ilişkisel veritabanları arasında bağlantı kurmayı kolaylaştıran bir yenilik olarak gelmişti karşımıza. Yani Entity Framework nesneler ve ilişkisel veritabanının tabloları ve sütunları arasındaki eşleşmeyi basitleştiren bir araç türüdür. Bir yazılımcının amacı fazla kodlardan kaçınarak işi basitleştirmektir. Entity Framework ‘ün de en iyi yararlarından biri de budur.

Entity Framework ‘te varlık(entity) modeli oluşturabilmek için 3 farklı yöntem sunmaktadır. Tabiki birbirinden farklı olmasıyla da her birinin pozitif ve negatif yönleri bulunmaktadır. Bu yöntemler ; Code First, Database First ve Model First yaklaşımlarıdır.

Code First Nedir ?

Code First yukarıda da bahsettiğimiz üzere Entity Framework 4.1 sürümüyle beraber gelmiştir. Code First yaklaşımı uygulamamızın etki alanına odaklanır, önce veritabanı tasarlamak yerine sonradan veritabanı tasarımımızla eşleşecek sınıflar oluşturusunuz. Örnekler üzerinden gidecek olursak bir program hazırlayacağımız zaman önce SQL de veritabanını tasarlayıp ardından Mesela LINQ To SQL yardımıyla programımıza entegreliyorduk.  Code First yaklaşımı ile de bunların hepsini Visual Studio ortamında yapıyoruz.

  •  Code First ‘ün çalışma mantığı yani iş akışı ilk olarak oluşturulmamış bir veritabanını hedefler ve bir veritabanı oluşturur.
  • Ayrıca boş bir veritabanınız varsa tablo eklemek için de Code First’ ü kullanabilirsiniz.
  • C# ortamında  ve VB.Net ‘te kullanılabilir.

Code First ‘te bizim Domain Classes (Alan Sınıfları) olmak zorundadır. Alan sınıfları veritabanındaki tablo görevini üstlenmekte, Property yapıları ise veritabanındaki kolonlarımızdır. Genel olarak Code First ‘ü anlatmaya çalıştım. Ayrıca Code First yaklaşımını kullanabilmeniz için Nuget Paketlerinden Entity Framework ‘ü projenije eklemeniz gerekmektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir