Yalın Üretim ve Endüstri 4.0

Endüstri devriminin getirmiş olduğu faydalar saymakla bitmez. Sitemizde 2 gün önceden başlamış olup daha anlatmaya devam edeceğimiz Endüstri 4.0 hakkında bir çok şeyi biliyor olacaksınız. Bu yazımda ise sizlere Endüstri 4.0’ın Yalın Üretim’e etkilerini anlatmaya çalışacağım.

Sürekli duymuş olduğumuz yalın üretimin temelinde sıfır hata ile üretim yatmaktadır. Peki Endüstri 4.0 bunu sağlayabilecek mi? Hepimiz insanız insanların duyguları ve hisleri vardır. Bunlardan dolayı günlük neşe ve sıkıntılarımız olabilir. Bir işi bir gün tam enerjiyle karşılarken diğer bir gün aynı enerjiyi gösteremeyebiliriz. Endüstri 4.0 da ise bizlerin yani insanların yerini robotlar alacak. Robotların duyguları var mı enerjileri tükeniyor mu peki tabi ki de hayır. Elektriği olduğu sürece çalışacaklar. Yani bu da 7/24 demek oluyor. Bir fabrika 7/24 üretim yapacak ve tek elden kontrol edilebilecek.

Günümüzde bir sorun oluyor ve o sorunları çözmek için ya da daha iyi üretim yapabilmek için geliştirmeler arıyoruz. Kalite çemberleri, beyin fırtınası, balık kılçığı şeması, neden sonuç analizi gibi uygulamalarla sorunu tespit etmeye çalışırız. Endüstri 4.0’ da ise merkezi sistemler sayesinde oluşan sorunların nerede meydana geldiğini rahatlıkla görüp bunun için kolay ve sade çözümler yapabileceğiz.

Bir bilgisayar olarak düşünün fabrikanızı. Power tuşuna bastığınızda bütün üretim başlayacak. Bilgisayarlarımızda  virüs programı var fabrikada da hata çıktığında yani virüs bulunduğunda size bildirim gelecek. Tek tuşla neler ürettiğini ya da daha ne kadar üreteceğini görebileceksiniz.

Yalın üretimin yapı taşlarını oluşturan unsurlardan biride Poke Yoke’dir. Siber dünyayı çok kullanacağımız Endüstri 4.0 da gerçekleştirdiğimiz simülasyonları rahatlıkla uygulayabileceğimiz bir sistem bulunmakta. Bunun sayesinde ise daha kolay çözümler arayarak üretimimizi geliştirebiliriz. Poke Yoke de küçük çözümler bulmak yatmaktadır. Bizimde üretimi 1 saniye ya da azaltmamız bir sonraki yenilemede belki 5 saniye azaltmamıza neden olacaktır.

Yalın üretimin bir diğer amacı müşteri memnuniyetini yüksek tutmak yani kaliteli ürün üretmektir. Ürün müşteriye gittiğinde müşterinin ürün için herhangi bir sorunla karşılaşmaması bir işletmenin düşüneceği şeydir. Müşteri temsilcileri ya da teknik destekler bunun için bu çözümleri aramak için vardır. Endüstri 4.0’da tamamıyla karşılaşacağımız ancak günümüzde de hala kullanmakta olan firmalar vardır. Arttırılmış Gerçekler için sitemize bakıp detaylı bilgiyi edinebilirsiniz. Bunun için size müşteri memnuniyeti hakkında bir bilgi vereceğim. IKEA da her ürün için kod üretmekte ve o kod akıllı telefonlarda hizmet veren bir uygulama sayesinde tarandığı zaman ürünün 3 boyutlu halini görebiliyor. Bu sayede müşteri ürünü teslim almadan bütün özelliklerini görebiliyor.

Endüstri 4.0 sizlere her şeyi sunmakta. Ancak buna ne gerçekten hazır olmak ve en önemlisi bunu doğru uygulamak size rekabet ortamında bir çok fayda sağlayacaktır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir