Neden ?

Lise 1.sınıftayken edebiyat hocam vardı. Bize bir anısını anlatmıştı ve o zamandan beridir aklıma ne zaman neden sorusu gelse o anı canlanır. “Sınava hazırlanmıştık sadece sınavın başlamasını bekliyorduk.Hocamız içeri girdi eline bir tebeşir aldı. Tahtaya Neden? yazdı süreniz 1.5 saat herkese başarılar dedi”. O andan itibaren sorgulamaya başladım.

Sorguladığınız ilk soru şu olabilir belki neden neden? Peki size soruyorum hiç neden diye sordunuz mu bu hayatta kendinize. Ben bunu neden yapıyorum. Kendinize bir cevap veriyor olabilirsiniz ama emin olun ki o cevapların içinde de nedenler var. Aslında her bir neden bizi en belirgin şeye götürüyor. O da hayatta kalmak, yaşamımızı sürdürüp arkamızdakilere bir şeyler bırakabilmek ama bu kadar mı her şey bu mu yani. Evet her şey bu. Örneğin hepimiz bir meslek sahibi olmak istiyoruz ve bunun için okullar okuyoruz. Neden okuyoruz?

Ben size söyliyim. Çünkü istediğimiz mesleği seçicez. Neden o mesleği istiyoruz. Becerilerimiz ve yetenklerimiz onu gösteriyor ve mutlu olucaz. Peki neden mutlu olucaz. Yaşamımızı rahat bir şekilde devam ettirebilmek için. En basitinden söylüyorum. Eğer biraz daha derin konulara girerseniz bu iş alır başını gider.

En önemlisi ama bu nedenleri iyi kavrayabilmek. Bu nedenler doğrultusunda bu nedenler için savaşabilmek. Savaşıp vazgeçmezseniz kazanan siz olursunuz. İstediğiniz mutluluğu elde edebilirsiniz. Ve ayrıca istediğiniz mutluluk biraz fazlaysa evet fazla çalışmak zorundasınız. Dünyamız her konuda bir rekabet ortamında çünkü. Sizin istediğiniz bir mutluluğu başkaları da isteyebilir ve isteyecektir. Onun önüne geçebilmek için tek yapmanız gereken şey ondan ve onlardan daha fazla çalışmaktır. Unutmayın bu dünyada çalışmadan yapılacak hiçbir şey yoktur. Mesela ibadet etmeden ahirette de kazanamazsınız. Çünkü çalışmanız gerekiyor. Daha bir çok örnek verilebilir bu konu hakkında.

David Foster Wallace ‘in “Bu Su” kitabında sorgulamakla ilgili şu fıkrayı anlatmaktadır.”İki genç balık beraberce suda yüzüyormuş. Karşıdan gelen yaşlı bir balığa rastlamışlar;yaşlıca balık onlara bir baş selamı vererek şöyle demiş:”Günaydın çocuklar.Su nasıl?” Genç balıklar yüzmeye devam etmiş ancak bir tanesi dönüp “Suda Neyin nesi?””. Oradaki yaşlı balık nedenlerini anlamış neyin ne olduğunun farkına ancak yaşlıyken fark edebilmiş. Neden diye sorgulamak için geç kalmayın.

İşte neden sorusu bu yüzden önemli bizim ne yapmamız gerektiğini bize hatırlatır. O amaç uğrundan bizim savaşmamızı sağlar. Unutmayın ki herkesin bir nedeni vardır. Çoğumuz belki ona aldırış etmiyoruz ama mutlaka vardır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir