Hababam Güm Güm Güm

Bizi her konuda aydınlatan çocukluğumuzu neşelendiren okulu sevdiren ve daha nice duyguları bizlere yaşatan o muhteşem filmin adıdır Hababam Sınıfı. Hala da izlerken gülümsediğimiz bir kere daha izlesek yine gülümseyeceğimiz ve her izleyişimizde ders alacağımız bir filmdi.

Büyüklerimiz hep bize söyler “Bizim zamanımızda böyle miydi “ diye biz o zamanları bu filmde ve benzeri filmlerde yaşıyoruz. Gerçekten de görüyoruz ki o zamanla günümüz bir değil. O filmleri izlerken hiç düşündünüz mü acaba orada ben olsaydım diye hiç kendinize sordunuz mu. Orada onların bizlere yaşattıkları dostluk ve insanlık sevgisini günümüzde bulmamız pek mümkün değil. Ama çok şükür biz o filmleri izleyerek büyüdük.

resized_16b95-6a1b8e34hababamsinifiilkyonetmen

Bakın arkadaşlar o film sadece bir film değil. Alınacak o kadar fazla dersler var ki bunlardan en önemlisi insan sevgisi. Ne kadar birbirlerine, öğretmenlerine şakalarda yapsalar arkadaşlarının ve öğretmenlerinin başına en küçük bir şey geldiğinde onların yardımına koşan ilk onlar oluyor. Birinin üzüntüsünü hep beraber yaşıyorlar. Gerekirse kendi paralarını arkadaşlarının eğitimi için veriyorlar yine de benim arkadaşım üzülmesin diye uğraşıyorlar.

Bir diğer ders ise ön yargıdır. Gelen öğretmenlerinin ve arkadaşlarının hepsine ön yargılı bakıyorlar. Ama sonra anlıyorlar ki ön yargılı baktıkları kişiler aslında pırlanta gibi bir kalbe sahip kişiler. Günümüzde çok yaşanmakta bu olay. Dış görünüşüne aldanıp o insan hakkında atıp tutmuyor muyuz. Ama nerden biliyorsunuz ki onun içinde kocaman bir insan sevgisiyle dolmuş olan bir kalbin olmadığını.

Hababam-Sinifi-Kapak-Fotografi

İnsanların hayatlarına küçük yaşlardan itibaren bazı insanlar denk gelir. O insanlar onları öyle bir etkiler ki ona özenmek istersin onun gibi olmak istersin ya da hayatın boyunca ismini duyduğun anda iyi ki karşılaşmışız dersin. Hele bir de bu insan sizin öğretmeninizse siz muhteşem bir eğitim almışsınız demektir. Filmde de Mahmut Hoca var Hababam’ın tabiriyle Kel Mahmut. Öğrencileri bir hata yaptığında onlara kızıyordu, cezalar veriyordu ama söz konusu onları korumak olursa canlarını bile veriyordu değil mi. İşte Mahmut Hoca da onlara gereken en iyi hayatı sunuyordu. Doğru olan şeyi insanlara değer vermeyi ve sevmeyi öğretiyordu. Çünkü Mahmut Hoca onlara çok değer veriyordu. Bir öğretmeniniz nasıl olursa sizde başkalarına karşı öyle davranırsınız. Benim hayatımda bana yol gösteren çok iyi hocalarım oldu. Allaha şükürler olsun ki iyi ki karşıma çıkmışlar. Bülent Çavuş, Mustafa Küçüktunalı, Ali Osman Kaygın, Ramazan Kapcak hepsi benim hayatımda bambaşka yerlere sahip. Çünkü onlar benim Mahmut Hocam’dı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir