Ebitet ICEO 2017

Ebitet’in düzenlemiş olduğu ICEO’17 sektör günleri bu seneye de harika konuşmacılarıyla ve harika etkinlikleriyle bizlere dolu dolu eğlenceli ve bilgili zamanlar geçirtti.

Girişimcilik ve Başarı hikayeleri adı altında gerçekleştirilen bu etkinliğe G-Pay, Saran Holding, QNB Finansbank, Azor Brand & People gibi şirketler katılım gösterdiler.

İlk konuşmayı G-Pay iş geliştirme direktörü Hamza Sönmez yapmıştı. Oynadıkları bir oyun sayesinde bir girişimcilik öyküsünü bizlere çok iyi anlatmıştı. Üniversite yıllarındayken oyun içi alım satımları Türkiye’ ye getirerek ve karşılarına çıkan o kadar güçlü rakiplere rağmen bu işlerinden vazgeçmeyerek şimdiki hayatını şekillendirmişti. Girişim yapıyorsanız bazı zorlukları göze almanız lazım ve Hamza Sönmez de bu zorlukları göze alan isimlerden bir tanesi. Çünkü bu işi yaparlerken karşısına çıkan bütün zorluklara eyvallah deyip işlerinin peşini bırakmadılar. Sevdikleri işi yani bilgisayar oyunu üzerinden iş kurdular. Belki de bizlere verilecek en güzel ders sevdiğimiz işi yapmak olacaktır. Asla vazgeçmeyi söylemiyorum bile çünkü o bir girişimcinin göze alması gereken bir mesele.

DSC_0037

Konuşmacıların arasında en yoğun ilgiyi Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran almıştı. Hayatı ve yaptıklarıyla bizleri o kadar çok etkiledi ki ilham almamak mümkün değil. Spora hayatını adamış biri olarak, yaşının ilerlemesine rağmen sporun ne kadar önemli olduğunu bizlere birkez daha göstermekteydi. Küçük yaştan itibaren sporla ilgilenen Sadettin Saran Türkiye yüzme rekorunu hala elinde tutmaktadır. Üniversite yıllarına geldiği zamanda spor bursu sayesinde Amerika’ da Kentucky Üniversitesinde Makine Mühendisliğini okuma şansını elde etmiştir. Zengin bir aileden gelmediği için okul masrafları ve kişisel ihtiyaçları için sürekli kendi çalışmıştır ve biz duyduğumuzda ne kadar da yoğun bir program diye bahsedeceğimiz bir programla bunu başarmıştır. Kendisinin mücadeleci ruhunu inşallah bizlerde örnek alıp mücadele konusunda biraz daha gayret sarf edebiliriz. Kendisine sorduğum bir sorunun akabinde bana şöyle söylemişti.” Daima kendiniz olun. Başkalarını örnek almayın. Yaptığınız işe sımsıkı sarılın ve en iyisini yapmak için gayret sarf edin. İşinizle ilgili ne kadar çok bilgi öğrene biliyorsanız öğrenin. Çünkü bilgi güçtür.”

DSC_0042

Hedefler demişken bir hedefini gerçekleştiren isim de Azor Brand & People Solutions Kurucusu ve TEDx Konuşmacısı Emre BAŞKAN’ dı. Hayatında hep gemi kaptanı olmak ve Atlantik okyanusunu geçmek vardı. Küçükken kendi kazandığı paraları babasına götürüyor ve ” Baba ben gemi almak istiyorum ve bu paraları biriktirmek istiyorum diyor” yıllar sonra bu hayalini belkide kimsenin uğraşmayacağı bu hayalini gerçekleştiriyor. Ve şundan eminim ki hayatlarında bundan daha büyük zevk almamışlardır. Belki o kadar para kazansa ancak bu hedefini gerçekleştiremese bu kadar mutlu olamazlardı. Şunu sakın unutmayın iyi bir tanıdığımın da dediği gibi “Başarı ve Mutluluk Asla Para ve Kazançtan ibaret değildir” siz yeterki mutlu olmak istediğiniz şeyi yapın.

İlk günün konuşmacıları çok etkiliydi. Konuşmaların ardından Şeytan Sofrası gezisi vardı. Daha sonra Ebitet’in organize etmiş olduğu muhteşem otelde konakladıktan sonra akşam eğlencesi vardı. İlk gün teknik arızadan dolayı sıkıntılar çıksa da Ebitetliler “Biz Ebitetliyiz eğlence bizden sorulur” diyerek gitar eşliğinde şarkılarla geceye noktalarını koydu.

İkinci gün ilk konuşma kariyer.net kariyer uzmanlığı konuşmasıydı. Gerçekten bir kariyerin nasıl olması gerektiğini, tek düzelikten ve alışagelmişlikten uzak durmamız gerektiğini çok iyi bir şekilde anlattılar.

Konuşmaların ardından Ayvalık sahillerinde denize açılan bir yatta sınırsız eğlenceyle o akşamı bitirdiler. Ardından Sarımsaklı plajında doyumsuz bir sohbetle geceye son verdiler. 3. gün ise çok güzel bir ada olan Cunda gezisi vardı.

DSC_0120

Hem eğlence hem bilgi dolu bir etkinlik olduğu için bu etkinlikte emeği geçen bütün çalışanlara ve Ebitet Ailesine sonsuz teşekkürlerimizi iletiyor, seneye sizleri de bu etkinlikte görmek istiyoruz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir