Posted on: 3 Mart 2020 Posted by: alidemirkaya Comments: 0

Bir zamanlar blog sayfamı açtığımda neden diye bir yazı yayımlamıştım. O günden itibaren sormadığım bir gün bile olmadı bu soruyu. Sorduğum bu soruların hep ardındaki kelimeler değişti sadece. Değişen ve değişmeyen birçok şeyler olmuştur elbet. Bu yazıyı da gerçekten neden yazdım ya da yazıyorum onu da bilmiyorum. Bulunca bir neden buraya eklerim.

Mümin Sekman hocanın kitabında okumuştum. İnsanlarda yüksek bir karar verme mekanizması mevcuttur. Bu mekanizmayı hangi nedenlerle kullandığımızda ve ne kadar dikkatli kullandığımız gündelik hayattaki mutluluğumuzu ve rahat düşünebilmemizi etkileyebiliyor. Yani asıl karar vermemiz gereken önemli meseleler varken biraz daha önemsiz şeylere vakit ve enerji harcamamamız gerektiğini söylüyordu zaten. Hayatımızla ilgili alacağımız bir karar bizi ummadığımız yerlere sürükler.

Bir insanın hayatını başından sonuna kadar ele aldığınızda bir nedenler zinciri bulabilirsiniz. Hatta bu zinciri takip ettiğinde ya bir döngüye girersiniz ya da döngünün başına ulaşabilirsiniz. Önceden de söylediğim gibi kimi hayattaki amacını, daha doğrusu bu neden zincirini dini inançları doğrultusunda, kimi ahlaki değerleriyle kimi ise tutkusuyla inşa ediyor. O yüzden yukarıda bahsettiğim karar verme enerjisini de mantıklı ve doğru kullanmamız bizim için önemlidir.

3 Sene Sonra Neden

3 sene önce bu yazıyı yazdığımda çok farklı düşüncelerim vardı. Hakkında bir şey bilmediğim insanları ön yargılı bir şekilde eleştirmelerim mevcuttu. Şuanda ise öyle mi elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyor ve onları düzeltmeye çalışıyorum. Çok fazla hatalarım oldu çok fazla yanlışlarım oldu şuanda gözümü kapattığım da gözümün önüne geldiğinde görmek ve hatırlamak istemediğim yanlışlar da var. Keşke yapmasaydım demiyorum iyiki yapmışım aksi takdirde şuanda var olduğum kişi olacağımı düşünmüyorum.

Neden İstiyorum ?

Araştırmaya, öğrenmeye ve çalışmaya zaman ayırmaya çalışıyorum. Bir çok nedenler mevcuttu o nedenler de onlardı işte. Sonuçları ise edindiğim tecrübeler. İş hayatında da aynı şeyler geçerli olduğunu düşünüyorum Daha 9 aydır çalışıyorum. Seneler öncesinde öğrendiklerim ve uyguladıklarım bir nedenlerim oldu. Az mı çok mu yoksa denk mi onun kararını ben veremeyecekmişim gibi geliyor açıkçası. Hala da nedenler var aklımda tanıştığım, tanışacağım insanlar var. Öğrendiğim, öğreneceğim bilgiler. Yaşadığım ve yaşayacağım hayat var. Yaşamak ve hissetmek istiyorum bunları. Daha doğrusu bulunduğum nedenler zincirini anlamlı kılmak istiyorum.

Galiba buldum bu yazıyı neden yazdığımı rahatlamak ve nefes almak istiyorum

Leave a Comment