Posted on: 30 Ağustos 2019 Posted by: alidemirkaya Comments: 0

71 Yeni Mezun 1 Yeni Sistem – Operasyonlar

Herkese merhabalar. Sunuculardan dolayı yaşadığım şoku atlatıp yavaştan olaylara çözüm getirmem gerekiyordu. Önceden de bahsettiğim gibi ilk sorunumuz Excel dosyalarından verileri okuyup onları veritabanına kaydedecek bir eklenti yapmam lazımdı.

Operasyonlar

Operasyon kartlarını incelediğim de teknik resim, hangi işlemlerden geçtiği gibi bilgiler yer alıyordu. Her bir malzeme işlemi tamamladıktan sonra operasyon kartıyla beraber sepetlere toplanıp bir sonraki işlem için taşınıyordu. Öngördüğünüz üzere en önemli israf kağıt fazlalığıydı. Sürekli kağıtlarla işlemler dönüyor ve bunun dışında kağıt nerede parça nerede gibi soruların havada kaldığı durumlar olabilirdi.

Şöyle düşünün bütün parçaları üretmişsiniz arada küçük bir parça eksik. Tüm montaj işlemi o küçük parçanın üretilmesini bekliyor. Bunun sonucu ise müşteriye teslim tarihini geciktirecektir. Hal böyle olunca bu sorunu kesinlikle ama kesinlikle çözmemiz gerekiyordu.

Tüm bu operasyon kartların yer aldığı dosyalardan verileri okutabilmek için  bir yöntem bulmuştum. Öncelikle daha önceden blogta da paylaştığım Matlab Eğitimleri – Çoklu Dosya Okuma ve Yazdırma yazısı aklıma geldi ve tüm işlemleri Matlab ‘te düzenleyerek istediğim formata getirebilirdim.

Operasyonların hazırlanması şu şekilde işleyecekti. İş emirleri oluşturulduktan sonra operasyonlar için belirli bir rota izlemesi gerekiyordu ve bu rotayı da kullanıcı girmeliydi. Çünkü parça sadece bir makine de değil bir çok makineye uğruyor ve bazen kendisine tekrar uğrayabiliyordu. Bu gibi durumları da göz önünde bulundurmam lazımdı.

Genel Bir Operasyon Kartı

Rota oluşturulduktan ve iş emri için tarih belirlendikten sonra artık tezgah ekranlarında gözükecek ve üretime başlayacaktı. Bu sayede parçanın hangi tezgahta olduğunun takibi de yapılabilecekti. Bu önemli bir şeydi en azından başlangıç aşaması için. Önceden bir fabrika da benzer bir durumu uygulamıştım.Malzemelerin takibini yapabilen bir sistem geliştirmiştim. Aynı sistemi zaten mülakatta benden istediler.

Operasyonlar bu şekilde işleyecekti. Bir sonraki yazımda ürün ağacından bahsedeceğim. Daha sonrasında operasyonlara tekrardan döneceğiz. Tekrardan görüşmek dileğiyle.

Leave a Comment