Posted on: 21 Ağustos 2019 Posted by: alidemirkaya Comments: 0

1 Yeni Mezun 1 Yeni Sistem-Eyvah Sunucular

Herkese merhabalar, çok iyi zamanlar geçiriyordum hem alışma süreci hem de ilerleyiş konusunda yavaş yavaş kurgular aklımdaydı. Bu yazıyı yazarken 4.haftamı doldurmuş olacağım ve bugüne kadar her gün için belirlediğim çizgi de ilerlemeye devam ediyorum

En son bakımlarda kalmıştık. Bakım ekranını sizinle paylaşamam ancak biraz farklılaştırıp size sunmaya çalışacağım. Önceki yazı da hatırlayacağımız başlıkların bir çoğunu uyguladığımı sanıyorum. İstenilen bilgiler tek bir ekranda toplanılmış ve detayların incelenmesi kolaydı. Dinamik bir yapıdaydı ayrıca. Bir önceki bakımdan tarih geçmişi, bakım detayları gibi bir çok bilgi rahatlıkla kullanılabilir haldeydi.

Yukarıda ki görselde görüldüğü üzere, tüm makinelerin bilgileri kullanıcı karşısına çıkacaktır. Bu tezgahların herhangi birinde Detay Göster butonuna tıklayarak görmek istediğiniz makinelerin kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Ardından yılı değiştirerek de bu takibi yapabilirsiniz. Kayıtla ilgili detaylar işaretli yerde çıkacaktır.

Yukarıda ki görselde göründüğü gibi, kullanıcı giriş işlemlerini yaptıktan sonra bulunduğu tezgah bilgileri karşısına çıkacaktır. Burada düzelteceği veya ekleyeceği herhangi bir alan bulunmamaktadır. Tarih seçimi yapıp, bakım türünü seçtikten sonra bakım esnasında yaptıklarını işaretleyerek bakımı kaydedecektir. Yani toplamda 3 aşama bulunmaktadır.

 1) Tarih Seç

 2) Bakım Türünü Seç

 3) Bakımda Uygulanan Faaliyetleri Seç

Bunun dışında operatör uygulanan bakımlardan en son kaç gün geçtiği hakkında bilgiyi ekranda görecektir. Bu görüntüler size verebileceğim gerçeğe yakın görüntülerdir. Anlayacağınız üzere bilgiler de rastgele oluşturulmuştur.

Her şey çok güzel ilerliyor diye düşünüyordum. Bakım sayfalarını da kontrol ettirdim olumlu bir geri dönüş aldım. Bana bir bilgisayar verdiklerini söyledim mi şu anda hatırlamıyorum. 2.haftanın başında almıştım bilgisayarımı. Aldığımda gerekli programları alır almaz kurmuştum zaten. SQL Server ‘ı kurduktan sonra sunucularda ki mevcut olan bilgilere bakmak istemiştim. Çünkü geldiğimden beri sürekli bilgilerin var olduğu bana söylenmişti.

Sunucuya bağlandıktan sonra veritabanlarına göz gezdiriyordum. Daha önceden bir ERP girişimi bulunmuş ama uygulanamamış. Veritabanı isimlerinden gayet anlaşılıyordu. Operasyonlara ve parça bilgilerine erişmeye çalışıyorum ancak hiçbir veritabanın da öyle bir yer ayrılmamış. Tekrar tekrar göz gezdirdim ancak yine de bulamadım.

Operasyon kartlarının nerede yer aldığını öğrenmek için sordum. “Sunucuda bilgiler var demiştiniz ben bulamadım acaba gösterebilir misiniz” dedim. Ağ bağlantılarındaki Excel dosyalarını göstermişlerdi. yaklaşık 5 saniye büyük bir şok içindeydim. Aklıma o kadar çok soru geldi ki bunlardan en önemlisi nasıl olur da o bilgileri çekebilirimdi. Matlab ‘te böyle bir şeyi denemiştim ama bu olay farklıydı. Operasyon kartları belirli bir taslak halindeydi.

Düşünmek ve çözüm bulmak için zamanım var. Başka bir yazı da görüşmek dileğiyle esen kalın.

Leave a Comment